LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mesazhet e Merkel/ Kadia: Pohoi se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë gati për negociatat

14 Shtator 2021, 20:39, Politikë CNA
Mesazhet e Merkel/ Kadia: Pohoi se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut

Për zëvendës-ministrin e Financave, Besart Kadia, lajmi i ditës së sotme është që kancelarja gjermane, Angela Merkel ka pohuar se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë plotësuar kushtet dhe meritojnë hapjen e negociatave në BE.

Ndërsa lajmi i dytë që përcolli Merkel sipas zëvendës-ministrit është se Serbia nuk mund të hyjë në BE pa njohur Kosovën.

I ftuar në emisionin “Now” me Erla Mëhillin, Kadia thekson se Merkel dha një shpresë tjetër kur tha se vetoja e Bullgarisë është e përkohshme.

?Lajmi sot ishte ky: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë gati për t?i hapur negociatat. E thënë nga Merkel në Tiranë se Tirana dhe Shkupi janë gati të hapin negociatat me BE, për mua është lajm i mirë dhe ky është lajm i ditës.

Dhe dha shpresën se çfarë ka ndodhur me Bullgarinë është e përkohshme. Lajmi i dytë që Merkel dha është se Serbia nuk mund të hyjë në BE nëse nuk ka zgjidhur problemet me Kosovën.

Më duket si optimiste për të ardhëm. Periudha post-Merkel është një Ballkan në paqe?, shtoi ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga