Connect with Us

Skandal, 12 vjet për t’u diplomuar/ Lulzim Basha fsheh shkollimin

Aktualitet

Skandal, 12 vjet për t’u diplomuar/ Lulzim Basha fsheh shkollimin

Publikuar

-

Lulzim Basha ka gënjyer për diplomimin e tij në Hollandë. Ky lajm bëri jehonë në media vitin e kaluar. Sipas raportimeve në media të ndryshme Lulzim Basha ka filluar shkollën në vitin 1993 dhe e ka përfunduar në vitin 2005. Në  6-të vitet e para ka mundur të sigurojë një diplomë 1-vjeçare përgatitore, këtë më pas e ka përdorur kur ka punuar për UNMIK në Kosovë.

Duke qenë se mediat e shkruara raportuan, akuzuan dhe i bënë jehonë këtij lajmi, CNA.al për të luajtur një rol transparent dhe një gazetari profesionale, me 25.01.2019  i dërgoi një letër Universitetit Utrecht në Holandë, prej të cilit morëm një përgjigje zyrtare.

Christina Jeliazkova, administratore e Universitetit Utrecht, në përgjigjen e datës 24 Prill 2019  për CNA.al, thotë,  se letra është marrë në 23 prill 2019, por për publikimin e informacioneve në lidhje me çështjen në fjalë, duhet autorizim i personit si dhe duhet paguar një tarifë për shërbimin.

 

Në bazë të kësaj përgjigjje, CNA. al me datë 25.04.2019  iu drejtua me një letër kreut të PD, z. Lulzim Basha, duke i kërkuar që të japë autorizimin për dhënien e informacionit, sipas kërkesës së zyrtares së  Universitetit të Utrecht në Holandë.

Por, kur kanë kaluar 18 ditë, Basha nuk ka kthyer ende përgjigje.

Së pari, lind pyetja çfarë fsheh kryetari i PD -së, që nuk e  jep autorizimin që gjithkush të shikojë studimet e tij të larta?

Së dyti, në qoftë se do të bëhet Kryeministër i shqiptarëve dhe do të sillet si qytetar evropian, duhet të bëjë çdo gjë transparente.

Nuk mund të vazhdojë ende të sillet si me marrëveshjen me kryeministrin Edi Rama, duke u fshehur pas gishtit dhe duke bërtitur.

Por, duhet të thotë të vërtetën hapur  që ta dinë të gjithë. Sot nuk ka më rëndësi nëse ke bërë shkollën për 4, 8, 10 apo 12 vjet sa i ka ndodhur Lulit dhe neve nuk na intereson kjo, pasi ai është ngjitur tashmë në karrierë edhe është bërë kryetar i PD.

Mund të ishte edhe pa shkollë fare, por problemi qëndron tek gënjeshtra, sepse gjithmonë artikulon një fjali: “Unë jam një lider perëndimor, i shkolluar në perëndim”.

Dhe ne i kërkojmë shkollimin perëndimor Lulzim Bashës, për të mësuar të vërtetën.

Lulzim Basha  nuk e jep autorizimin që ne ta shohim si qëndron e vërteta. Nuk po themi se ai s’ka mbaruar shkollë, por duam të dimë të vërtetën për sa kohë e ka mbaruar këtë shkollë dhe si e ka mbaruar, që të hedhim poshtë çdo akuzë.

LEXO EDHE:  Basha fsheh diplomën/ Ja çfarë ka deklaruar

Pasi shpesh është akuzuar  se ka punuar në Kosovë,  edhe kundër interesit të shqiptarëve dhe se ka qenë një zyrtar i nivelit më të ulët, një përkthyes i rëndomtë.

Tani që  gjithçka të sqarohet Lulzim Basha duhet ta japë autorizimin. Në rast se ai nuk e jep, CNA.al sërish do t’i shkruajë  Universitetit Utrecht,  në Holandë dhe ne sërish do të jemi këtu për t’ia përmendur çdo ditë Lulzim Bashës, ashtu siç i përmendim shumë gënjeshtra të tjera të tij.

Basha të mos ndalet së gënjyeri, por edhe ne nuk do të ndalemi duke thënë të vërtetën.

Prandaj, do të ishte mirë edhe në interes të shqiptarëve dhe në interesin e tij personal dhe të demokratëve që ne të kishim autorizimin nga z.Basha, apo t’ia çonte direkt Universitetit, për të bërë transparente vitet e shkollës së tij  dhe gjithçka tjetër rreth shkollimit të tij.

Të  jetë i bindur se nuk do t’i ndahemi deri në fund, derisa të zbardhim të vërtetën. Dhe këtë ai e di shumë mirë, pavarësisht se hesht atëherë kur duhet të flasë dhe flet atëherë kur duhet të heshtë.

Pavarësisht se mendon se duke na anashkaluar mundet të shmangë zbardhjen e së vërtetës. Ajo do të bëhet pa asnjë diskutim dhe këtë nuk e shmang dot askush.

Basha thjesht po fiton pak kohë, pasi nuk do të mundet më të gënjejë, ashtu siç gënjeu me financimet qindra milionë euro në SHBA, ashtu siç gënjeu për hapjen dhe bashkimin e PD, ashtu siç gënjeu për fitoren dhe Republikën e Re në 2017-ën, ashtu  siç gënjeu për marrëveshjen me Edi Ramën dhe ashtu siç gënjeu për milionat e eurove që përfitoi familja e tij.

Tani ka ardhur koha për ta zbardhur këtë të vërtetë  për shkollimin e tij që gjithçka të dalë në dritë dhe shqiptarët ta mësojnë./CNA.al

CNA kërkon të vërtetën e shkollimit të Bashës/ Universiteti përgjigjet, kërkon autorizimin e kreut të PD-së

Gënjeu për diplomimin në Hollandë/ Ish-zv.ministri i nxjerr bojën Bashës

Lulzim Basha ka gënjyer edhe për shkollën e lartë/ Me korrespodencë dhe i ka zgjatur 12 vite

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. SS

    13 Maj, 2019 at 5:53 pm

    TE GJITHE EDINE SE BASHA KA PUNUAR 18 VJEC SHPERNDARES DROGE NE ZVICER KU DHE E KAPEN DHE E NXOREN SI MINOREN SKA BERE AS GJIMNAZIN (BENI VETE LLOG)PASI SKA MARE DIPLOME MATURANTI SKA BERE ASNJE SHKOLLE TE LARTE NE REALITET POR VETEM CERTIFIKATA FALLCO.PERENDIMI DHE KLANI BERISHA E REKRUTOI NJEKOHESISHT DHE PO BENE KARRIEREN E SPIUNIT….????!!!!!!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku pa shkollë/ Ish-zv.ministri i Ramës i “çjerr maskën” Veliajt

LEXO EDHE:  Ibuprofen çdo ditë, zgjat jetën 12 vjet

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Basha fsheh diplomën/ Ja çfarë ka deklaruar

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku pa shkollë/ Ish-zv.ministri i Ramës i “çjerr maskën” Veliajt

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: