Connect with Us

Lulzim Basha ka gënjyer edhe për shkollën e lartë/ Me korrespodencë dhe i ka zgjatur 12 vite

Aktualitet

Lulzim Basha ka gënjyer edhe për shkollën e lartë/ Me korrespodencë dhe i ka zgjatur 12 vite

Publikuar

-

Lulzim Basha ka gënjyer për diplomimin e tij në Hollandë dhe ky tashmë është një fakt i  konfirmuar nga vetë mediat pranë tij.  Duke dashur të përgënjeshtrojnë akuzat e hedhura në media nga Top Channel dhe ish zëvendësministri pak javor i Arsimit, Taulant Muka, se Lulzim Basha ka nisur studimet në Universitetin e Utrechtit, Hollandë, por nuk ka data diplomimi.

Tashmë provohet me dokumenta zyrtare se Lulzim Basha ka filluar shkollën në vitin 1993 dhe e ka përfunduar në vitin 2005. Në 6-të vitet e para ka mundur të sigurojë një diplomë 1-vjecare përgatitore, këtë më pas e ka përdorur kur ka punuar për UNMIK në Kosovë.

Administratori i një portali periferik pranë PD-së dhe familjes të Bashës ka replikuar me Mukën, duke e lënë të hapur portën e verifikimit të këtij fakti dhe duke bërë autogol.

“Që Lulzim Basha ka studiuar dhe është diplomuar në Universitetin e Utrecht-it dhe që ka bërë edhe masterin atje është e verifikuar dhe këtë nuk e manipulojnë dot as rilindasit as “akademikët” e papërcaktuar dhe që bëjnë 10 gabime drejtshkrimore në dhjetë rreshta që shkruajnë….”, shkruante administratori M.M, i cili për të nxjerrë të vërtetën rreth këtij fakti i ka adresuar një kërkesë zyrës Alumni të Universitetit të Utrechtit.

Nga ku ka marrë përgjigjen e mëposhtme:

“Fakulteti më në fund i ktheu përgjigje pyetjes tënde dhe në këtë

Dokumenti i Universitetit publikuar nga portali prane PD

mënyrë unë mund të të informoj ty se:
Lulzim Basha mbaroi me sukseses vitin e parë për Drejtësi, në Hollandë në prill të 1999 (6-të vite për një dioplomë përgatitore).

Ai ka përfunduar me sukses studimet për Drejtësi Ndërkombëtare dhe Europiane në maj 2005 (Diplomë Masteri)”.

Pra 12 vite për të përfunduar shkollën nga të cilat në 6-të vite mori vetëm diplomën e 1 viti përgatitje dhe me korrespondencë perfundoi studimet kur ishte në Kosovë.

Kështu që, ai u diplomua në Universitetin Utrecht, megjithëse në 2005, dhe jo në 1997 ose 1998”.

Kaq citon Universiteti, ndërkohë që po ti referohesh CV-së së Lulzim Bashës, publikuar në faqen zyrtare të PD-së, rezulton se i ka nisur studimet në Utrecht në vitin 1993, por nuk shënon një datë se kur i ka përfunduar ato.

LEXO EDHE:  Ja çeta e Henri Çilit në listat e PD

Referuar përgjigjes së Universitetit rezulton se që nga viti 1993 deri në 2005 Lulzim Bashës i janë dashur 12 vite për të mbyllur studimet për Drejtësi dhe karrierën politike në PD e ka nisur pa qenë i diplomuar.

I pa diplomuar ka qenë Lulzim Basha në vitin 2004 kur u promovua nga KOP-i dhe po i  tillë rezulton të ketë qenë edhe gjatë vitit 1999 kur, sikurse shënon në CV: “…U bë pjesë e skuadrës që  përgatiti akt-akuzën për krime lufte ndaj Sllobodan Millosheviçit në Gjykatën Ndërkombëtare për Krimet e Luftës në ish Jugosllavi. Më pas shërbeu në Misionin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë, ku ndihmoi në krijimin e

Ministrisë së Drejtësisë në Kosovë”.

Kur punonte në Kosove Basha ka qenë pa shkollë por një student me diplomë 1 vjecare përgatitore dhe aty më pas ka filluar studimet me korrespondencë.

Po i padiplomuar ka qenë Lulzim Basha edhe gjatë kandidimit për deputet, ndërkohë që është zgjedhur i tillë një muaj pas diplomimit.

Ky është portreti i Lulzim Bashës, njeriut që mburret me studimet e përfunduara shkëlqyeshëm në Hollandë dhe që do të sjellë në Partinë Demokratike dhe në qeverisjen e Republikës së Re frymën perëndimore.

Ky është Lulzim Basha që ndërsa diplomimin në Utrecht të Hollandës nuk lë rast pa e përmendur, në CV e tij, fsheh vitin e diplomimit.

Që Luli gënjen edhe të vdekurit e dinë të gjithë, por që dhe shkollën ta kishtë bërë si Enveri, të cilin e dëbuan nga shkolla, pasi në dy vite nuk morri asnjë provim, Luli në 6 vite mbylli një vit, apo cuni i Fahriut e shumë të tjerë në grupin e PD,  këtë vështirë se e besonim dot. Por faktet flasin ndryshe.

Tashmë ska më asnjë dyshim. Basha gënjeu demokratët dhe shqiptarët për shkollën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Vrasja mafioze në Astir/ Makina e autorëve me targa të vjedhura

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një tjetër detaj i rëndësishëm është zbardhur nga atentati i mbrëmjes së kaluar në zonën e Astirit.

Mësohet se targat e mjetit të dyshuar të përdorur nga autorët për vrajsen e Erigers Mihasit dhe Armando Dumanit, rezultojnë të vjedhura në Tiranë me 2 Korrik të vitit 2021.

Dyshohet se makina është e vjedhur jashtë shtetit dhe po punohet për itinerarin e ngjarjes.

Në mjetin e dyshuar janë gjetur dy kallashnikovë pa silenciator, të cilët mendohen se janë arma e krimit për vrasjen e dy të rinjve.

LEXO EDHE:  “Ky vit do të jetë sfidues”/ Viti i ri shkollor “zgjon” Bashën

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Bashës: Qeveria, sistemi bankar dhe krimi janë bërë njëKujtojmë se Mihasi dhe Dumani ishin të njohur për drejtësinë shqiptare.

Armando Dumani, ka qënë i dënuar me burg, për një sërë vjedhjesh gjatë viteve 2010-2013.

Ndërsa Erigers Mihasi ka qenë i arrestuar në janar të 2019 për ngjarjen e grabitjes se dy prindërve të moshuar të Elton Çiços në Tepelenë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Panorama e Shqipërisë së Rilindjes/ “Vrasje, pastrim parash, çmime stratosferë”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri ka bërë një panoramë të Shqipërisë, në qeverisjen e Rilindjes.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri ndërsa reagon edhe në lidhje me vrasjen e dyfishtë që tronditi Tiranën mbrëmjen e djeshme, shkruan se në vendin tonë, mund të vrasësh, largohesh me makinë dhe ta djegësh po në gjysëm ore dhe të shohesh në kolltukun e shtëpise kronikat live në TV!

Shqipëria e Rilindjes!

Po guxove të rregullosh çatinë e shtëpisë pa leje, për gjysëm ore të vijnë tërë policitë dhe inspektoriatet e shtetit në derë!

Ama, mund të vrasësh, largohesh me makinë dhe ta djegësh po në gjysëm ore dhe të shohesh në kolltukun e shtëpise kronikat live në TV!LEXO EDHE:  “Ky vit do të jetë sfidues”/ Viti i ri shkollor “zgjon” Bashën

LEXO EDHE:  Prokurorët dhe gjyqtarët do paguhen mbi 3 mijë $ në muaj/ Ja kur rriten pagat e njerëzve të drejtësisë

Gjithësesi sheshet e Rilindura urbane janë shtruar me pllaka nga jugu në veri dhe inaugurohen nga 5 herë!

Rroga nuk të rritet 8 vite rresht ndërsa çmimet e apartamenteve rriten me ritmin e lartësise së kullave!

Për 10001 euro në banke të nxjerrin sytë ministria e Financave, ama po ke për të pastruar 1 000 000 euro nuk të hyn gjemb në këmbë!

Të na rrojë Rilindja e Shqipërisë virtuale!”-shkruan Edvin Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Atentati i përgjakshëm në Astir/ Dalin detaje të reja, dyshimet e policisë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Zbardhen detaje të reja nga atentati i përgjakshëm që tronditi kryeqytetin mbrëmjen e kaluar në Astir, ku mbetën të vrarë Erigers Mihasi dhe Armando Dumani.

Sipas gazetares Dorjana Bezat, vrasja dyshohet të jetë kryer nga autorë me pagesë, ndërkohë që po kryhet eskpertimi balistik i armëve të gjetura në makinën e djegur.

Bezat, duke iu referuar burimeve të policisë, ka raportuar se është përdorur një mjet tjetër për të larguar autorët nga Thumana ku dhe u gjet makina e djegur.

Policia po heton rrethanat e krimit dhe ka shoqëruar disa persona, ndërkohë që dyshohet se mund të ketë edhe persona të tjerë që kanë luajtur rolin e vëzhguesve.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Bashës: Qeveria, sistemi bankar dhe krimi janë bërë një

LEXO EDHE:  Lisandër Hoxha vë para përgjegjësisë Bashën dhe Bardhin/ "I falën pushtetin Ramës"Pista kryesore e hetimit është ajo e së kaluarës së dy viktimave, që kanë një të shkuar kriminale.

Armando Dumani, ka qënë i dënuar me burg, për një sërë vjedhjesh gjatë viteve 2010-2013.

Ndërsa Erigers Mihasi ka qenë i arrestuar në janar të 2019 për ngjarjen e grabitjes se dy prindërve të moshuar të Elton Çiços në Tepelenë, është liruar nga qelia. Kërkesa për lirimin e Mihasit nga qelia është bërë nga vetë prokuroria e Gjirokastrës, e cila pas 6 muajsh mbajtje në qeli të Mihasit, ka vendosur ti ndryshojë masën e sigurisë nga “arrest në burg” në “detyrim paraqitje”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE