LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama flet për mediat e huaja/ “Hapa dyert e Shqipërisë për refugjatët afganë”

28 Gusht 2021, 18:12, Politikë CNA
Rama flet për mediat e huaja/ “Hapa dyert e Shqipërisë

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për Huffington Post Italia lidhur me strehimin e afganëve në Shqipërisë. Rama është shprehur se hapja e dyerve për popullin afgan është gjëja më e natyrshme që mund të ndodhë, pasi edhe ne vetë si popull kemi kërkuar ndihmë pas shembjes së regjimit komunist.

?Gjëja më e natyrshme: hapja e dyerve kur dikush tjetër kërkon ndihmë nga ana tjetër. E di që të thuash kështu mund të tingëllojë patetike për ata që mendojnë ndryshe, por për fat të mirë për shumicën dërrmuese të shqiptarëve kjo tingëllon natyrale. Ne jemi i vetmi vend evropian që kishte më shumë hebrenj në fund të Luftës së Dytë Botërore sesa para luftës, sepse për shqiptarët nuk kishte asgjë që të bënte më shumë çnderim sesa të largoheshin dhe t’i linin në duart e vdekjes?, shprehet Rama.

Po ashtu Rama është shprehur se populi shqiptar ështtë i diktuar nga historia dhe Kanuni i Shqiptarëve.

?Ne jemi të diktuar nga historia jonë, kujtesa jonë dhe gjithashtu kodi ynë i parë i ligjeve, Kanuni i Shqiptarëve: “Shtëpia e Shqiptarit është e Zotit dhe e Vizitorit”. Kanuni përmban një kapitull të gjatë mbi mikpritjen. Thuhet se ai që nuk i hap derën tjetrit në kërkim të ndihmës është i mallkuar përgjithmonë dhe do të jetojë i vetëm deri në vdekje, sepse nuk do të pranohet në asnjë vend apo ngjarje publike, përveçse në funeral?, shton Rama.

Faleminderit mbi të gjitha italianëve se makthi i së shkuarës është histori, ndërsa sot shqiptarët kontribuojnë në Itali për qytetarët të kenë integrim edhe nëna përfiton shumë. Ndërsa sot shqiptarët kontribuojnë në Itali si qytetarë plotësisht të integruar dhe gjithashtu atdheu përfiton shumë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga