LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A i shpëton “dhëmballa” e prishur, Ramën dhe Bashën?!

28 Gusht 2021, 10:49, Politikë CNA

Kryeministri dje ka përsëritur në retorikën e tij politike, qëndrimet e mbajtura që në vitin 2013, kur socialistët erdhën në pushtet me LSI, në krah.

Pra, një qasje tjetër ndaj opozitës. Më të hapur, më të qetë, të mos kalojnë caqet, e të tjera si këto.

Opozita nuk pati hapësirën që duhej. Deputetët e saj u goditën. Mes grupit parlamentar të PS pati persona të inkriminuar, pati përplasje. Në të vërtetë nuk pati asnjë lëshim apo tolerancë, sikurse pretendon Rama në artikulimin e tij politik.

Betejat parlamentare ishin të ashpra. Gjithësesi këto i shërbenin politikës së ditës.

Rizgjedhja e Bashës në krye të PD/ Ironizon Patozi: Në Shqipëri të gjithë fitojnë pastërNga ana tjetër do të ishte çadra e 2017-ës që do të ndryshonte skenën politike. Një marrëveshje Rama-Basha. Më tej djegia e mandative, e padëgjuar më parë dhe tani pas dy vitesh rikthimi i Opozitës në parlament. Pasi kaloi një dy vjeçar të pafrytshëm, një dështim total. Pasi për dy vjet bëri gjithçka për pushtet dhe në fund nuk mori asgjë. Thjeshtë dhe vetëm u kthye në parlament, aty ku i takonte vendi, dhe tani duhet të përballet me mazhorancën.

Pra, Rama është i qartë se në parlament do ketë problematika. Do ketë një Opozitë grindavece, më të shumtë në numër, më të ashpër dhe ndoshta edhe më konfliktual.

Prandaj dhe paralajmëroi që të tolerohen. Pra, të lihen ata në zullumet e tyre.

Gjithësesi kjo është për t?u parë.

Nga ana tjetër, Rama pati një qëndrim të drejtpërdrejtë, duke thënë se Opozita kishte një ?dhëmballë? të prishur, e cila po i nxinte dhe fytyrën.

Në fakt, një qëndrim i drejtpërdrejtë ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili është shpallur non-grata nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Së pari, Lulzim Basha nuk shpëton dot nga Sali Berisha. Në çdo lloj krahu, Lulzim Basha nuk është i djegur, por i ?përvëluar?.

Në rast se do të përballet me Sali Berishën brenda partisë, kjo e fundit do ti copëtohet edhe më keq, do i bëhet edhe më e vogël, për të mos thënë që Berisha mund ta heqë me një ?fërshëllimë? nga lart.

Më tej, Lulzim Basha duhet patjetër që të mbajë një qëndrim edhe ndaj amerikanëve.

E ka mjaft të vështirë. Tani mes tyre ka një problematikë.

Deri dje duke e ekspozuar Berishën dhe duke thënë se i merrte ai vendimet. Sot i kërkohet që të jetë Luli që të marrë vendimet. Të marrë vendime të qarta dhe të ecë përpara.

Dhe në rast se do ta marrë atë, sërish do ketë probleme. Sepse partia mund ti përçahet. Berisha mund të marrë një grup deputetësh dhe kështu që Lulzim Basha është në një rrugë pa krye.

Edi Rama nga ana e tij e përdor Berishën për retorikë politike dhe konsum të Opozitës. Patjeter që do të bëjë atë që i duhet.

Por, gjithësesi goditja që i është bërë Berishës, më shumë se çdo kënd tjetër duhet të ?shkundë?, Edi Ramën. Kjo për një arsye shumë të thjeshtë. Gjithçka është me radhë dhe goditjet që bëhen në politikë mund të shkojnë edhe në derë të kryeministrit.

Qëndrimet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj shumë aferave dhe skandaleve të qeverisë kanë qënë konsekuente.

Mbështetja e SPAK për hetimet ndaj inceneratorëve. Skandalet e dosjeve 184, 339 apo dhe arrestimet e zyrtarëve të lartë. Të ministrisë së Brendshme, kryetarit të Bashkisë së Lushnjes, e të tjerë njerëz. Shumë politikanë në krah të ministrave apo ish-ministrave, në hetim nga SPAK, të cilët duket se do ta kenë mjaft të vështirë vjeshtën dhe dimrin politik.

Pra, ?dhëmballa? e prishur, Sali Berisha, e artikuluar nga kryeministri, nuk e shpëton dot as Lulzim Bashën, as Edi Ramën nga ato çka po ndodhin dhe nga ujërat që po rrjedhin në politikë.

Pra, edhe Rama në vjeshtë do të vazhdojë të ketë probleme të mëdha me qeverisjen e tij. Me skandalet, me goditjet që mund ti vinë nga SPAK, nga hetimet që po zhvillohen.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Dhe nga ana tjetër është Lulzim Basha që ndryshe nga kryeministri, i cili mund t?i lëshojë të tijët rrugës në rast se do kenë probleme me drejtësinë, Luli ka në ?tepsi? kokën e vet.

Pra, në çdo rast karriera e tij politike nuk ngrihet, por shkon më tej drejt fundit.

Basha ka shpresuar se fundi i oqeanit është prekur në 2013 dhe Partia Demokratike mund të ngrihet shumë shpejt dhe do të vijë në pushtet.

Por, pa se në 2017-ën u bë më keq. Pa se në 2021, pas dy vitesh braktisje të parlamentit, dështoi dhe megjithëse ka më shumë numra se në 2017, është më i vogël dhe ka më shumë probleme brenda partisë. Pikët e saj në opinion janë minimale.

Basha vetë në rast se do të përplaset dhe do të kishte konflikte me ?dhëmballen? e prishur, apo do të tentonte ta hiqte atë, përfundimisht do të kishte një ?infeksion? të pashërueshëm në gojë dhe aty do të vinte ?vdekja? e tij politike./CNA.al

Rama mesazh të koduar Bashës/ Çfarë i ofron për ?kokën? e Berishës

Lajmet e fundit nga