LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pandemia dhe viti i ri akademik/ Rama: Studentët duhet të vaskinohen

28 Gusht 2021, 18:29, Politikë CNA
Pandemia dhe viti i ri akademik/ Rama: Studentët duhet të vaskinohen

Në një intervistë për mediat italiane, kryeministri Edi Rama ka treguar se si po e menaxhon situatën pandemike në vend.

Rama është shprehur për median e njohur se, lufta për të mundur “armikun e padukshëm vazhdon dhe se situata po monitorohet duke marrë vendime bazuar në të dhënat shkencore.

?Më duket se ne jemi më të pajisur veçanërisht nga pikëpamja psikologjike, sepse koha e tërbimit të virusit dhe tmerrit të befasisë është prapa nesh, edhe nëse duket se së shpejti do të festojmë fundin e këtij ?Armiku të egër të padukshëm?. Do të na japë akoma një kohë të vështirë dhe pa u kthyer në kundërmasat e egra të mëparshme, ne duhet të vazhdojmë me durim të luftojmë për të shpëtuar jetë dhe për të mbajtur infeksionin nën kontroll.

Ne vazhdojmë të monitorojmë situatën përmes komitetit të ekspertëve të shëndetit publik dhe përpiqemi të jemi pragmatikë, duke marrë vendime bazuar në përvojën e akumuluar dhe të dhënat shkencore në dispozicion. Sigurisht, kudo do të ishte më mirë nëse politikanët dhe teknikët do ta bënin atë një arsye për të qenë më pak të interesuar në shfrytëzimin e virusit për dukshmërinë e tyre shpesh çorientuese?, thotë Rama.

Përsa i përket rikthimit të nxënësve dhe studenteve në shkolla, Rama shprehet se me anë të vaksinimit do të bëhet e mundur që ky vit akademik t?i gjejë studentët në auditore.

?Unë shpresoj që po, por ne duhet të forcojmë shumë më tepër vaksinimin për të gjithë ata që duan të vazhdojnë vitin akademik në klasa dhe auditorë”, shprehet Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga