LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dha dritën jeshile për integrimin e Shqipërisë/ Zbulohet kushti i Holandës

17 Qershor 2021, 18:54, Politikë CNA

Parlamenti Holandez ka dhënë dritën jeshile për çeljen e negociatave për Shqipërinë, duke votuar pro integrimit të vendit tonë në BE.

Parlamenti miratoi një mocion të hartuar nga dy deputetët holandezë, Kaminga dhe Amhaouch, ku ishte vendosur edhe një kusht.

Holanda kërkon të mbikëqyret vazhdimisht progresi i Shqipërisë nga Komisioni Evropian, ku duhet të ketë edhe përfaqësues të këtij shteti.

Ata kërkojnë më shumë siguri në çështjet e bashkëpunimit gjyqësor dhe migrimit.

?Shqipëria së fundmi ka bërë përparim në çështjet e kërkuara nga Bashkimi Evropian duke vënë në dukje se fillimi i negociatave të pranimit për Shqipërinë është vetëm fillimi i një proces të gjatë reformash?, thuhet ndër të tjera në mocion.

Ndërkohë, Këshilli Evropian pritet të mblidhet më 22 qershor për të vendosur për se cili do të jetë fati i shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën e integrimit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga