LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shqipëria do marrë tjetër “goditje”/ Çfarë pritet pas hapjes së negociatave

17 Qershor 2021, 10:09, Politikë CNA

OSBE organizoi sot në Tiranë konferencën ?Përpjekje të përbashkëta për të luftuar trafikimin e qenieve njerëzore në Shqipëri?.

E pranishme në këtë aktivitet ishte edhe Ambasadorja e SHBA-së, në Tiranë, Yuri Kim, e cila riktheu në vëmendje urdhërin e presidentit Joe Biden lidhur me vendet e Ballkanit Perëndimor .

Kim tha se urdhëri i Biden, kërkon bashkëpunim dhe punë kolektive, ndërsa shtoi se nëse trafikoni qënie njerëzore dhe përfshiheni në korrupsion do ju ndalojmë hyrjen në SHBA.

Në lidhje me këtë deklaratë, ka ardhur një reagim edhe nga deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Tritan Shehu.

Ky I fundit në një lidhje Skype ishte i ftuar në emisionin “Breaking” përshëndeti deklaratën e Yuri Kim  për korrupsionin dhe trafikimin e qënive njerëzore.

Po ashtu Shehu paralajmëroi se pas urdhërit të Biden, me hapjen e negociatave, do ketë të tjera hapa, në drejtim të Shqipërisë.

“Përshëndes deklaratën e Yuri Kim për korrupsionin dhe trafikimin e qënieve njerëzore. Shqipëria është kthyer në një republikë kanabisi. Hapja e tanishme negociatave merr hapa të tjera,” tha Shehu./CNA.al

Lajmet e fundit nga