LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Urdhëri i Biden i qartë për të korruptuarit”/ Yuri Kim: Përgjegjësit pas hekurave

17 Qershor 2021, 08:59, Politikë CNA
“Urdhëri i Biden i qartë për të korruptuarit”/

Ambasadorja e SHBA-së, në Tiranë, Yuri Kim në një aktivitet për drejtësinë e ka vënë theksin tek lufta kundër korrupsionit dhe trafikimi i qenieve njerëzore.

Sipas saj këto dy çështje janë  prioritet për Amerikën dhe këtë e ka bërë të qartë edhe presidenti Joe Biden, nëpërmjet një dekreti.

 ?Biden e kanë bërë të qartë që korrupsioni dhe krime të tjera destabilizuese përëejnë kërcënime jo vetëm për SHBA, por edhe për botën. Shqipëria për integrimin në BE nuk i kërkohet asgjë më pas, urdhëri i Biden lidhur me Ballkanin Perëndimor e ngre në përparësi, ne synojmë që përgjegjësit ose bashkëpunëtorët për abuzimin me të drejtat e njeriut të jenë pas hekurave?, është shprehur Kim.

Më tej diplomatja amerikane, ka thënë se trafikantët nuk do të tolerohen nga SHBA.

 ?Nëse trafikoni qenie njerëzore do ju pezullojmë hyrjen në SHBA, nëse keni vizë ajo nuk do iu hyjë më në punë, nëse trafikon qenie njerëzore do të marrë veprime për pronën tuaj nëse ka lidhje me SHBA, urdhri i Biden kërkon veprim kolektiv?, është shprehur ambasadorja amerikane./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga