LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet në PD/ Murrizi: S'ishte garë por betejë e stisur, kandidatët ‘shoqëria’ e Lulit

16 Qershor 2021, 16:10, Politikë CNA
Zgjedhjet në PD/ Murrizi: S'ishte garë por betejë e

Deputeti Myslim Murrizi, e ka konsideruar një betejë të stisur garën për zgjedhjen e kryetarit të ri të PD, ku u rikonfirmua sërish Basha.

I ftuar në Report tv, Murrizi u shpreh se nuk kishte një garë reale, ndërsa kandidatët i konsideroi “shoqëria e Lulit”.

Sipas tij, Agron Shehaj, Fatbardh Kadilli dhe Edith Harxhi hynë në garë vetëm për ta bërë atë legjitime.

“Nuk është garë, nuk shihja asgjë ndryshe nga Luli, ata ishin shoqëria e Lulit. Edithi në 1991 ka qenë në PD dhe deri në 2005 nuk ka qenë gjëkundi, ka qenë në Kosovë me Lulin.

Kadilli nga viti 1997 deri në 2005 nuk ka qenë në PD, Agroni jo e jo. Më i vjetri në PD nga këto me demek është Basha. E përdorën 8 vite PD për pushtet e për para dhe e flakën në rrugë në vitin 2013. Në 1997 ku ishin këta, në atë vit të vështirë për PD? Për Shehajn nuk flas për shkak të moshës, por këta të tjerët ku ishin? periudha 1997-2001, ka qenë periudha ku do ndahej nëse do ekzistonte PD në pluralizmin politik në Shqipëri? Ata zbritën në fushë dhe duhej të pranonin rezultatin, ose të mos zbrisnin në fushë, mos hynin formalisht kot. Këta hynë në garë me Lulin, pa lista, pa zgjedhje.

Luli fitoi aq sa deshi të fitonte. 400 grupe seksioni që ka PD, duhej t’i kontaktonin. Janë në limitet e ekzistencës së seksioneve. Por të tre kandidatët, të pretendonin që ishin të barabartë, duhej të kishin kërkuar zgjedhjet në njësinë bazë të partisë. Nuk besoj që Luli e quan triumf dhe betejë të madhe me rivalët mes vetes, sesa betejën me kundërshtarin. Siç erdhi Luli erdhi dhe Agroni në PD, pa asnjë kontribut. Lulin e solli Berisha, Agronin e solli Luli. Nëse do të kishte garë reale. Ajo ishte betejë e stisur. Unë kam dyshime se ata kanë hyrë vetë në lojë për të legjitimuar garën. Tani do shohim se çafrë do të praojnë këta nga Luli, ofiqe dhe poste.

Do dali nëse ka qenë garë e porositur apo betejë për t’i ofruar më të mirën e mundshme demokratëve meqë Luli humbi zgjedhjet”, tha Murrizi./CNA.al

Lajmet e fundit nga