LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha e ftoi të ishte pjesë e politikës/ Gjekmarkaj: Në fillim hezitova, por hyra me idenë se do vinim në pushtet

16 Qershor 2021, 19:23, Politikë CNA
Basha e ftoi të ishte pjesë e politikës/ Gjekmarkaj: Në

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike Agron Gjekmarkaj ka folur për përfshirjen e tij në politikë dhe shkëputjen nga letërsia.

Në një intervistë për Dritare Tv, Gjekmarkaj u shpreh se futjëa në skenën politike erdhi pas ftesës nga kreu i PD Lulzim Basha, i cili i kishte kërkuar të kandidonte disa kohë para zgjedhjeve.

Ai shtoi se ka hyrë me idenë që opozita duhet të vinte në pushtet.

?Debutimin tim publik e kam nisur pasi mbarova studimet në Itali për letër-filozofi në La Sapienza. Pasioni im ka qenë gjithmonë filozofia. Debutimet e mia i kam bërë me kritikë letrare. Si pa e kuptuar e pashë veten të përfshirë fillimisht në çështjen e ditës, temat sociale e më pas pjesë e debatit politik. Nuk e di se kur ishte ajo ditë që e pashë emrin tim në televizor me cilësimin si analist. Dukej një fjalë e largët që nuk kishte lidhje me mua. Pastaj u dorëzova, si të gjithë dhe e pranuam si term.

Kauzat që na kanë ftuar në debat në këto vite na kanë afruar më shumë me opozitën dhe na kanë bërë më shumë kritikë me qeverinë. Futja në politikë ishte një ftesë e Bashës disa kohë para zgjedhjeve. Kisha një hezitim për ta pranuar, por e mendova si një mundësi për të realizuar atë që deri dje i kam trajtuar si ide. Kam hyrë me idenë që opozita duhet të hynte në pushtet. Edhe për të bërë presion ndaj qeverisë për të prodhuar rezultate pozitive në disa aspekte?, u shpreh Gjekmarkaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga