LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arian Çani "kryqëzon" Grida Dumën/ Demokratja humb kontrollin

17 Qershor 2021, 19:23, Politikë CNA
Arian Çani "kryqëzon" Grida Dumën/ Demokratja humb

Pas humbjes së zgjedhjeve të 25 Prillit, PD zhvilloi zgjedhje të brendshme në 13 Qershor. Nga këto zgjedhje ku në garë ishin katër kandidatë, Lulzim Basha u rizgjodh në krye të opozitës edhe për katër vitet e ardhshme.

Deputetja e zgjedhur e PD Grida Duma, e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Të paekspozuarit” e Yllit Rakipit, ka debatuar me tone të larta me gazetarin Arjan Çani përsa i përket shifrave të anëtarëve të PD.

Teksa Çani i ka nxjerrë në pah dështimin e Bashës dhe humbjen e 30 mijë anëtarëve, Duma ka humbur kontrollin dhe ka tentuar të mbulojë Bashën duke ngritur tonet duke e cilësuar si fitore pjesëmarrjen në zgjedhje të 40 përqind të anëtarëve.

Pjesë nga debati

Çani: Jemin Gjana ka dalë dhe ka thënë janë 75 mijë votues. Nëse është gënjeshtër atëherë tërhiqem. A kanë votuar vetëm 40 mijë anëtarët?

Duma: 35-40 është normale. Nuk është se nuk i mbledh Lulzim Basha po nuk i mbledh dot më shumë as Fatos Nano as Ramiz Alia.

Çani: A do biem dakord për shifrat?

Duma: Po biem dakord për shifrat?

Çani: Ku janë 30 mijë anëtarë të PD?

Duma: Kjo listë nuk përfaqëson një listë të përkryer. Në letër janë por ne nuk e dimë janë në Shqipëri apo jo. Asnjë herë nuk ka zgjedhje 80%.

Rakip: Zyrtarisht ju keni pasur në zgjedhje 75 mijë anëtarë. E ka thënë Jemin Gjana.

Duma: Pjesëmarrja në zgjedhje nuk e kalon 40%. A ka një parti që ka 80% zgjedhës brenda partisë?../ CNA.al

Lajmet e fundit nga