LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Analistët “kryqëzojnë” Bashën/ Gara e pabarabartë, PD duhet të reformohet

15 Qershor 2021, 11:23, Politikë CNA
Analistët “kryqëzojnë” Bashën/ Gara e

Rikonfirmimi në krye të PD-së ishte objektivi më i lehtë për Lulzim Bashën. Kryetari në garën e 13 qershorit duhej të jepte shembullin për zgjedhje model brenda partisë së tij ndryshe nga 25 prilli që vetë Basha e cilëson masakër elektorale.

Analistët Afrim Krasniqi dhe Aristir Lumezi, duke folur për A2 CNN, janë shprehur se nuk janë të bindur që kryedemokrati ia doli në sfidën e dytë, atë të standardeve.

?Në këto zgjedhje në PD pati hapësirë për konkurencë po nuk pashë garë. Kandidatët nuk iahin potencial dhe nga aspekti studimor ishte një shans i humbur për PD.?, u shpreh Krasniqi.

?Ishte e parabartë sepse zoti Basha nuk dha dorëheqjen?, shtoi Lumezi.

Ilir Kalemaj dhe Vehap Kola mendojnë ndryshe. Sipas tyre garë pati edhe pse bien pjesërisht dakord me faktin që nuk ishte e barabartë.

?Mendoj se përqindja e anëtarëve që votuan ishte një përqindje e kënaqshme që në një farë mënyrë legjitimon edhe zgjedhjet në PD.?,thotë Kalemaj.

Me rikonfirmimin në krye te PD analistët medojnë se Lulzim Basha tashmë do ketë një detyrë akoma mëtë vështirë se në të kaluarën, të mbajë partinë e bashkuar.

?Sfida kryesore është për tu shndërruar ne parti për të krijuar mekanizma për të shkuar në parlament dhe për tu sjelle në mënyrë konstruktive.?, tha Krasniqi.

?Duket të jetë një identitet tjetër politik nga ai që ka pasur në vitet 90 pa humbur asgjë por duke shtuar vlera.?, u shpreh Kalemaj.

Gazetari Aristir Lumezi propozon që për të ardhur në pushtet, PD duhet të mësojë nga taktikat e kundërshtarëve politikë.

?Duhet të punojë më mirë me patronazhistët e tij?, thotë Lumezi.

Lajmet e fundit nga