LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Mos i gjobizni bizneset”/ Ish-ministri socialist “shuplakë” qeverisë: Dështimi është i juaji

15 Qershor 2021, 07:25, Politikë CNA

Ish-ministri i Financave, gjatë qeverisjes socialiste, Arben Malaj ka reaguar ashpër në lidhje me projektligjin e ri për Fiskalizimin, i cili sipas ministres Denaj, është një instrument që do të ndihmojë qeverinë në luftën kundër informalitetit dhe konkurrencës së pandershme në treg.

Në një postim të gjatë në rrjetet sociale, Malaj e cilëson projektligjin në fjalë si gjobë ndaj biznesit, ndërsa i drejton një apel qeverisë, ku shkruan ?Mos shpikni per interesa jo te sinqerta parime te tjera sic eshte absolutizimi i efekteve te gjobave sa me te renda.?.

?Mos i gjobisni bizneset – deshtimi eshte i qeverive jo i tyre. Reformat-fiskalizimi me penalitete – eshte nje rruge e deshtuar disa here.

Biznesi duhet ti paguaj detyrimet sipas : (a) “cash floë/hyrjeve te ardhurave; (b) me koston e tij me te ulet dhe (3) me koston taksa-mbledhesve sa me te vogel. Keto jane parime te arta te tarkimit te qartesuara nga Adam Smith.

Mos shpikni per interesa jo te sinqerta parime te tjera sic eshte absolutizimi i efekteve te gjobave sa me te renda.

Personalisht mbeshtes cdo reforme ne cdo aspekt te qeverisjes on line qe garanton tre parakushte jetike : (1) nuk rrit asnje kosto direkte dhe indirekte per perdoruesit e ketyre sherbimeve online sidomos per tatimpaguesit, bizneset dhe individet; (2) qe rrit shpejtesine dhe cilesine e nder dhe bsshkeveprimit midis perfituesve fundore – dhe agjensive publike dhe (3) qe nuk demton sado pak moralitetin e taksave-pra qe qellimi i vertet eshte perfitimi i perdoruesve nga efektet pozitive te reformave dhe jo kompanite e favorizuara vendase apo te huaja per fitime te garantuara dhe te larta.?-shkruan Malaj.

Më tej, ish-ministri thekson se ky projekt që është shtyrë disa herë vërteton shqetësimin e taksapaguesve për :

?(1) kostot jo te lehta direkte dhe indirekte:

(2) qeveria ka shkelur nje nga detyrimet ligjore qe per cdo ligj duhet te nas dhe qartesoj publikisht efektet perfituese ose kostot e tij jo me paragrafe copy-paste por me shifra te monitorueshme;

(3) qeveria fshehu ne parlament se sa do te ishte ne milidra leke perfitimi nga efektet direkte dhe indirekte te fiskalizimit;

(4) qeveria me vetdije fsheh transparencen e ketyre shifrave qe te pengoj monitorimin e “sukeseve” te reformave nga ekspert dhe Organizata Jo Qeveritare jashte favorizimit qeveritare;

(5) nqs te ardhurat nga fiskalizimi do te ishin aq te medha sa qeveria deklaron me fjale – individet, buzneset e vogla dhr te mesme vitet e para nuk duhet te paguajne asnje qindarke dhe kur te binden se fiskalizimi ndihmon edhe manaxhimin me mire te bizneseve te tyre do te rritet vullnetshmeria e perdorimit te sisteme “moderne” fiskalizuese ne nje treg konkurues te ofrimit te tyre me cilesi te mire dhe kosto te ulet te pajisjeve dhe mirembajtjes;

(6) qeveria ka deshtuar disa here me imponimin me dhunen e gjobave per ta luftuar informslitetin dhe evazionin;

(7) deshtimi vjen kryesisht nga morakiteti I ulet I pagimit te taksave kur qeverite skuzohen nga taksapaguesit, nga raportet, indekset dhe institucionet nderkombetare per korrupsion dhe kapje te shtetit ; ( qeveria ka treguar se per perfitime politike/vota dhe per perfitime abuzive dhe te nxitura nga arroganca, babezia dhe kapja e shtetit ka bere here pas here falje te gjobave.

Kjo analize mund te thellohet dhe plotesohet si me argumenta dhe me rastet e deshtimeve te perseritura ne administratin publik dhe fiskal.?/CNA.al

Lajmet e fundit nga