LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nishani konfirmon denoncimin e CNA.al/ Ja si u vodhën votat në Maliq

14 Qershor 2021, 19:25, Politikë CNA
Nishani konfirmon denoncimin e CNA.al/ Ja si u vodhën votat në Maliq

Ashtu si CNA.al e denoncoi një ditë më parë, procesi zgjedhor brenda PD, është shoqëruar me manipulim votash, ku më skandalozja ishtë ajo që ndodhi në Maliq.

Me urdhër të deputetit Ervin Salianji, në bashkinë Maliq janë hedhur 150 vota.

Ky fakt është konfirmuar dhe nga kryetari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani.

I ftuar në ?Raw Politics?, të Erla Mëhillit, Nishani tha se votat janë manipuluar ashiqare nga Basha  aty ku nuk kishte mundësi kontrolli.

?Koha e fushatës u përcaktua në mënyrë të njëanëshme. Pengohej për të marrë pjesë na takime, nuk pengohej me forcë, por nuk informohej.

Ajo që ndodhi dje, votat janë manipuluar ashiqare. Në bashkinë Korccë, ku kishte kontroll, Lulzim Basha ka marrë vetëm 17 % të votave të antarësisë. Po brenda këtij qarku, në Bashkinë Maliq ku nuk kishte kontroll ka marrë 70% të votave.

PD sot është në një dramë të madhe dhe kërkon një përmbysje të madhe për tu ringritur.

Basha përfaqëson sot më pak se 30% të anëtarësisë. Në mënyrë spekulative përcillet një shifër që Basha ka fituar me 81% të votave. Kjo nuk tregon peshën politike të z. Basha. Sot kam marrë vetëm 28-29% të votave të anëtarësisë së PD. Zgjedhjet e kaluara ka marrë 54 mijë vota dhe sot 32 mijë vota, ka 40% rënie brenda katër viteve?, përfundoi Nishani./ CNA.al

Skandali-Manipulohen votat në Maliq/ Votojnë më shumë se në Korçë

 

 

Lajmet e fundit nga