LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet në PD/ Gjana: Ja sa anëtarë votuan, ky është rezultati final

14 Qershor 2021, 12:36, Politikë CNA
Zgjedhjet në PD/ Gjana: Ja sa anëtarë votuan, ky është

Kreu i Komisionit Zgjedhor në Partinë Demokratike Jemin Gjana në një deklaratë për media ka bërë publoik bilancin e zgjedhjeve për kreun e ri të selisë blu.

Gjana tha se nga 75 mijë anëtarë të PD votuan vetëm 40 mijë, ndërsa shtoi se fitues nga gara doli Lulzim Basha me 32 mijë e 882 anëtarë, i ndjekur nga Agron Shehaj me 6038 vota.

?Komisioni Zgjedhor i Partisë Demokratike sapo ka përmbyllur procesverbalin e përgatitjes dhe të deklarimit të rezultatit përfundimtar zyrtar.

Kemi administruar 76 kutitë e 76 komisioneve të votimit në të gjithë vendin. Në prani të Komsionit janë hapur një nga një kutitë, janë regjistruar të dhënat e dokumentuar në procesverbale.

Nga procesverbalet e administruara në kuti rezulton që në të gjitha rastet komisionerët, natyrisht kanë firmosur dhe përfaqësuesit e kandidatëve në garë në të gjithë ato raste ku kandidatët kanë patur përfaqësim.

Bazuar në të dhënat zyrtare të 76 procesverbaleve të futura në llogaritje.

Bazuar në të dhënat zyrtare të 76 procesverbaleve të futura në përllogaritje rezulton se 75 mijë e 67 anëtarë të Partisë Demokratike, kanë votuar 41 mijë e 97 anëtarë. Vota të pavlefshme kanë rezultuar 413. Vota të vlefshme janë 40 mijë e 684 vota. Të ndara sipas kandidatëve në garë: Për z. Fatbardh Kadilli kanë votuar 781 anëtarë. Për zonjën Edith Harxhi kanë votuar 983 anëtarë. Për z. Agron Shehaj kanë fotuar 6 mijë e 38 anëtarë dhe për z.Lulzim Basha kanë votuar 32 mijë e 882 anëtarë. Bazuar në këto të dhëna, komisioni Zgjedhor i Partisë Demokratike shpall zyrtarisht fitues të garës për kryetar të PD-së z. Lulzim Basha?, tha Gjana./CNA.al

Lajmet e fundit nga