LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mark Marku dhe Agron Gjekmarkaj nuk votojnë Lulzim Bashën

14 Qershor 2021, 14:56, Politikë CNA
Mark Marku dhe Agron Gjekmarkaj nuk votojnë Lulzim Bashën

Në zgjedhjet e Partisë Demokratike për kreun e ri të kësaj partie morën pjesë 40 mijë e 97 anëtarë anëtarë nga 75 mijë që kishte në total. Këto shifra janë bërë publike sot nga kreu i Komisionit të Zgjedhjeve Jemin Gjana.

Të drejtën e votës e kishin të gjithë anëtarët e PD, pra ata që janë të pajisur me tesera partie. Deputetët e zgjedhur të kësaj force politike kanë marrë pjesë në procesin zgjedhor, por ajo që ra në sy ishte mosmarrja në votim e dy deputetëve të zgjedhur, Mark Markut dhe Agron Gjekmarkaj.

Dy deputetët dhe pedagogët shkuan me vonesë në selinë e PD, pas orarit zyrtar 19:00. Ata nuk mundën të votojnë pasi procesi ishte mbyllur. Asnjë nga emrat e mësipërm nuk ka reaguar apo të jap ndonhjë shpjegim për arsyen e vonesës, por kanë preferuar të qëndrojnë në heshtje.

Mark Marku dhe Agron Gjekmarkaj janë dy emra që u futën në listë të sigurt në zgjedhjet e 25 prillit dhe pasi Basha ju siguroi një karrige në Parlament, mbështetja e tyre për kryetarin e PD ka qenë e hapur./CNA.al

Lajmet e fundit nga