LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkarkimi i Metës/ Kuvendi depoziton në Gjykatën Kushtetuese vendimin

14 Qershor 2021, 13:02, Politikë CNA
Shkarkimi i Metës/ Kuvendi depoziton në Gjykatën Kushtetuese

Kuvendi ka depozituar në Gjykatën Kushtetuese vendimin për shkarkimin e Metës.

Gjykata Kushtetuese ka tre muaj afat për të vendosur nëse e shqyrton ose jo çështjen, ndërsa nuk ka asnjë limit për kohën kur duhet të mbylle gjykimin dhe të shprehet me vendim.

Kuvendi votoi në seancën plenare të 9 qershorit për shkarkimin e Presidentit Meta, me 104 vota pro, me argumentin se ka shkelur rëndë Kushtetutën para dhe gjatë fushatës zgjedhore të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga