LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqipërinë po e drejton mafia”/ Maliqi akuza të forta: Krimi i organizuar, ka mbështetjen e policisë

14 Qershor 2021, 14:54, Politikë CNA
“Shqipërinë po e drejton mafia”/ Maliqi akuza të

Deputeti Lefter Maliqi, ka folur për diskutimet që u bën ditën e sotme në Kuvend, ku i pranishëm ishte dhe kreu i SPAK  Arben Kraja.

I ftuar në edicionin e lajmeve të Ora News, Maliqi u shpreh se në vendin tonë drejton mafia dhe sipas tij kjo e fundit është bërë njësh me politikën.

Sipas tij, drejtësia nuk merret me bosët e krimit por me njerëzit e varfër.

?Në Shqipëri drejton mafia është bërë njësh me politikën, me rilindjen me qeverisjen. Krimi organizuar merr të gjitha tenderat publike, krimi i organizuar u bë njësh edhe me përkrahjen e policisë së shtetit. Sot prokurori i përgjithshëm, nuk kam gjë personale me të, është prokuror që shikon me syrin e natës dhe jo prokuror që shikon në syrin e ditës.

Peshqit e mëdhenj janë rrugëve, drejtojnë biznese, drejtojnë tendera, drejtojnë shumë pasuri, ndërkohë peshqit e vegjël arrestohen. Mbi 6 mijë të burgosur që janë sot mbi 4 mijë e 500 ishin njerëz të varfër, për energji elektrike , për kundërshtim të punonjësve të policisë, ose për 30 gram drogë.

Oligarkët janë njësh me qeverinë. Drejtësia nuk merret me bosat e krimit. Me ministrat e korruptuar nuk janë marrë dhe nuk po merren me,deputetët që kanë pasuri të palujtshme, nuk janë marrë dhe nuk po merren. Këta merren me njerëz të dorën se dytë, përdorën parlamentin për të miratuar ligje. Miratuan ligje në bazë të interesit në përfitim të krimit të organizuar. Prokuroria fle mbi dosjet”, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga