LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasja Ministri-maturantë/ Ish-ministri i Ramës: Po debatohet për pazare, detaji që nuk thuhet nga asnjëra palë

15 Qershor 2021, 07:42, Politikë CNA
Përplasja Ministri-maturantë/ Ish-ministri i Ramës: Po debatohet

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë ?Rama 1?, Ylli Manjani ka komentuar përplasjen mes maturantëve dhe Ministrisë së Arsimit.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani shkruan se ministria bën sikur bën test dhe maturantët ankohen për testin me argumentin se “po u shkatërrohet e ardhmja.?.

Por, sipas Manjani, ajo për të cilën nuk flasin asnjëra palë, është për mësimin e munguar, shkollat e mbyllura, cilësinë e mësimit, tekstet apo metodat, por debatohet për pazar notash.

?Kjo përplasja e radhës e maturantëve me Ministrinë e Arsimit dhe zgjidhja që dha ministrja, më kujtuan një barcaletë.

Beu thirri fshatarin e përhershëm që merrej me këtë punë, që ti pastronte gropën septike. Pastrimi bëhej me kova dhe fshatari paguhej në bazë të kovave që hiqte.

Në fund të ditës fshatari i shkoi Beut dhe i tha se kishte hequr 22 kova. Beu insistonte se ishin vetëm 20 kova.

Pas një debati jo 20 po 22 e anasjelltas, fshatari i thotë ” po aman re Bej, mos mi ha 2 kova m? se ushqej kalamanjt”.

Nga cilado anë ta shohësh këtë përplasjen ministri-maturantë prap punë m? është. Ministria që bën sikur bën test dhe maturantët që ankohen për testin me argumentin se “po u shkatërrohet e ardhmja.

Asnjëra palë nuk flet për mësimin e munguar, shkollat e mbyllura, cilësinë e mësimit, tekstet apo metodat, por debatohet për pazar notash.

Vetëm për sistem arsimor nuk bëhet fjalë. Thjesht gropë septike e Beut të radhës…?-shkruan Ylli Manjani./CNA.al

Lajmet e fundit nga