LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Procesi i vaksinimit/ Manastirliu: Priten 11.700 doza të Pfizer

14 Qershor 2021, 12:23, Lifestyle CNA
Procesi i vaksinimit/ Manastirliu: Priten 11.700 doza të Pfizer

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu gjatë fjalës saj në Kuvend ka bërë me dije se sot mbërrijnë sasi të tjera të vaksinës Pfizer.

?Sot presim sërish 11,700 doza të vaksinës Pfizer dhe me këtë sasi, së bashku me sasinë e mbërritur sot, si një mbështetje e qeverisë së Republikës së Greqisë, arrijmë në mbi 967 mijë vaksina të mbërritura deri tani në vendin tonë. Shumë shpejt presim edhe lëvrimin e sasisë tjetër të vaksinave Coronavac, të Sinovac?, u shpreh Manastirliu.

Gjithashtu ajo shtoi se procesi i vaksinimit do të intensifikohet gjatë verës, për t?i dhënë frymëmarrje ekonomisë dhe turizmit.

?Sot, fasha e vaksinimit ka zbritur në 57 vjeç, përpos vaksinimit të kombinuar me kategoritë e riskut. Mbërritja e sasive të tjera të vaksinave, do të sjellë edhe uljen e mëtejshme të fashës së vaksinimit. Kjo është koha më e mirë për të intensifikuar këtë proces jetik dhe ne jemi të vendosur ta bëjmë këtë gjatë gjithë sezonit të verës e më tej, për mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve dhe për t?i dhënë padyshim frymëmarrje ekonomisë dhe turizmit. Jemi të vendosur të vijojmë të palëkundur drejt objektivit për vaksinimin e çdo qytetari?, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë bëri me dije se janë mbi 836 mijë vaksinime të kryera, duke folur edhe për kategoritë me përqindjen më të lartë të vaksinimit në vendin tonë./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga