LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cila është kauza e Amerikës në botën e sotme?

11 Qershor 2021, 06:39, Blog CNA
Cila është kauza e Amerikës në botën e sotme?

Nga Patrick Buchanan?Newmax?

?Ma hiqni këtë buding; është një mishmash i vërtetë!?, është një koment që i atribuohet Uinston Çurçillit kur iu servir një ëmbëlsirë të përgatitur shumë rrëmujshëm. Analistët e kanë përdorur shpesh vërejtjen e Çurçillit për të përshkruar një politikë të jashtme që i mungon koherenca apo synimi kryesor.

Për pjesën më të madhe të kohës, kjo nuk ka qenë e vërtetë për Shtetet e Bashkuara. Përkundrazi, qëllimi i politikës sonë të jashtme ka qenë i kuptueshëm dhe i mirë-përcaktuar. Gjatë viteve 1949-1989, ishte frenimi i perandorisë sovjetike gjatë Luftës së Ftohtë.

Ronald Regan besonte në një ?përmbysje? të komunizmit, duke i thënë një herë një ndihmësi se politika e tij mund të përmblidhej me moton:?Ne fitojmë. Ata humbasin!?.Në fund të Luftës së Ftohtë, Xhorxh H.W.Bush tha se Amerika do të drejtonte tashmë njerëzimin në krijimin e një?Rendi të Ri Botëror?.

Ai do t?u mohonte të gjitha vendeve që ishin pjesë e ?boshtit të së keqes?- Koresë së Veriut, Iranit dhe Irakut të Sadam Huseinit ?qasjen tek?armët më të tmerrshme të botës?, dhe qëllimi ynë përfundimtar ishte ?dhënia fund e tiranisë në botë?.

Ndërkohë sipas presidentit Xho Bajden dhe demokratëve të sotëm, qëllimi i Amerikës është ruajtja e ?një rendi ndërkombëtar të bazuar në rregulla?, që është më pak frymëzues sesa ?Mos harroni Alamon!?apo ?Mos harroni Pearl Harbor!?

Po cilat janë aktualisht kauzat që mbështesin sot amerikanët?Një sondazh i zhvilluar në mars me 2.000 votues të regjistruar nga Qendra për Progresin Amerikan, zbuloi se shumica e republikanëve, janë ende dakord me përparësitë e politikës së jashtme të ish-presidentit Donald J.Trump.

Të pyetur mbi 3 përparësitë e tyre të para të politikës së jashtme nga një listë prej dhjetëra çështjesh, dy të tretat e republikanëve, ose 65 për qind, listuan si shqetësimin e tyre kryesor ?reduktimin e emigracionit të paligjshëm?, ndërsa 57 për qind e republikanëve vendosën në vend të dytë?mbrojtjen e vendeve të punës për punëtorët amerikanë?.

Ndërkohë edhe të pavarurit ranë dakord që këto duhet të ishin synimet kryesore të politikës së jashtme të SHBA-së. Çfarë na tregon kjo?Nacionalizmi ekonomik është ende shumë i fortë në gjirin e Partisë Republikane, dhe sigurimi i kufirit tonë mbetet një shqetësim kryesor i qendrës së djathtë në SHBA. Në vendin e tretë, 31 për qind midis republikanëve, renditën ?kundërvënien ndaj agresionit ekonomik dhe ushtarak të Kinës?.

Vetëm 9 për qind e republikanëve renditën si një përparësi kryesore në politikën e jashtme ?luftën ndaj varfërisë globale dhe promovimin e të drejtave të njeriut?. E fundit midis përparësive për ta, me 7 për qind, ishte ?promovimi i të drejtave dhe lirive demokratike jashtë vendit?.

Në fakt, ky ishte opsioni më pak popullor i politikës së jashtme midis të gjithë votuesve të anketuar.Përfundimi:Prioritetet e presidencave të Bushit dhe neo-konservatorëve – kryqëzatat e demokracisë, tregtia e lirë, Rendi i Ri Botëror, kufijtë e hapur – kanë dështuar që të rifitojnë mbështetjen në zonat elektorale që u humbën në vitet e presidencës Trump.

Ndërsa ?luftimi i ndryshimit global të klimës? renditet afër fundit të shqetësimeve të republikanëve me 10 për qind, ai është përparësia nr.1 e demokratëve me 44 për qind që e rendisin të parën .Kur është fjala për ?dhënien fund të përfshirjes së SHBA në luftërat në Lindjen e Mesme?, ky synim renditet i 5-ti tektë gjithë votuesit. Demokratët, republikanët dhe të pavarurit e mbështesin që të gjithë këtë objektiv.

Që nga sondazhi i fundit i vitit 2019 po nga kjo qendër, ndryshimi më i madh është shqetësimi i zvogëluar për ?kërcënimet terroriste?, nga Al-Kaida dhe ISIS. Më pak se 1 në 4 votues, e shohin tashmë atësi një prioritet kryesor.

Siç shkruan Metju Peti në një analizë mbi këtë sondazh, sot amerikanët ?i japin më shumë përparësi daljes nga luftërat e Lindjes së Mesme, sesa përballjes me kundërshtarët në Lindjen e Mesme?.

Ky sondazh do të duket se siguron mbështetjen e publikut për tërheqjen Trump-Bajden nga Afganistani, si dhe për përpjekjen e Bajden për t?u ri-angazhuar me Iranin dhe ripërtëritjen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Gjithashtu, i renditur lart nga demokratët dhe të pavarurit, por më pak midis republikanëve, është ?përmirësimi i marrëdhënieve me aleatët?.Çfarë na tregon ky sondazh? Emigracioni i paligjshëm dhe nacionalizmi ekonomik, motivojnë simpatizantët e Partisë Republikane; ndërsa ndryshimi i klimës jo. Në asnjërin kamp nuk ka ndonjë entuziazëm për kryqëzatat e reja për promovimin e demokracisë. Ngjashëm nuk ka entuziazëm për një përplasje me Iranin, Korenë e Veriut, Rusinë apo Kinën.

Vetëm 14 për qind e demokratëve dëshirojnë adresimin e ?agresionit ushtarak dhe ekonomik? të Kinës, në krahasim me 31 për qindtë republikanëve. Por përshtypja e përgjithshme këtu është një konfuzion i madh. Ne amerikanët jemi shumë të përçarë mbi atë që duhet të jetë politika jonë e jashtme, dhe çfarë duhet të bëjë ajo.

Në këtë rast vlen të kujtohet shprehja e Uollter Lipman rreth konfuzionit të politikës së jashtme të SHBA-së para Luftës së Dytë Botërore:?Kur një popull ndahet brenda vetes mbi politikën e jashtme, ai nuk është në gjendje të bjerë dakord rreth përcaktimin e interesit të tij të vërtetë, të përgatitet si duhet për luftë apo të mbrojë me sukses paqen. Prandaj kursi në politikën e jashtme varet siç thoshte Hamilton, jo nga reflektimi dhe zgjedhja, por nga aksidenti dhe forca?.

A duhet ta promovojmë më me energji demokracinë në të gjithë botën, për shkak se kjo është gjëja e duhur dhe morale që duhet bërë, edhe pse populli amerikan nuk e sheh këtë si një kauzë të Amerikës?A duhet të ndërhyjmë për të ndihmuar Ukrainën që të rimarrë gadishullin e Krimesë?

A duhet të luftojmë që ta parandalojmë Kinën të vazhdojë ndërtimin e ishujve artificialë në Detin e Kinës Lindore dhe Jugore?A vlen ruajtja e pavarësisë së Tajvanit, të cilën ne e pranuam gjysmë shekulli më parë si pjesë të Kinës, një luftë me një Kinë të armatosur me armë bërthamore?Çfarë roli duhet të luajë opinioni publik amerikan në formësimin e politikës së jashtme të SHBA-së?/CNA.al

https://www.newsmax.com/patrickbuchanan/crimea-gop/2021/06/08/id/1024280/

Lajmet e fundit nga