LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërprerja e internetit "dëmton" faqet e mëdha të mediave online

8 Qershor 2021, 11:06, Tech CNA
Ndërprerja e internetit "dëmton" faqet e mëdha të

Uebsajtet kryesore duke përfshirë Amazon, Twitter, Reddit dhe Spotify janë shkatërruar në një ndërprerje masive të internetit.

Problemet nisën mëngjesin e sotëm sipas gjurmuesit të ndërprerjeve në internet DownDetector.

Faqet e internetit të New York Times, Guardian, Bloomberg dhe madje edhe HMRC janë goditur gjithashtu nga ndërprerjet.

Vizitorët në faqet e prekura ndeshen me një mesazh “503 gabim” dhe nuk janë në gjendje të ngarkojnë faqen. Mesazhi i gabimit paralajmëron një “dështim të lidhjes”.

Ndjekësi i pavarur i ndërprerjeve DownDetector thotë se dhjetëra mijëra njerëz në të gjithë botën kanë raportuar çështje me faqe të ndryshme në internet.

Uncleshtë e paqartë se çfarë e shkakton ndërprerjen, megjithëse dyshohet se faji i përket Fastly./ CNA.al

Lajmet e fundit nga