LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Blerta Brati/ A jemi në fillimin e fundit të pandemisë?

5 Qershor 2021, 18:34, Lifestyle CNA
Nga Blerta Brati/ A jemi në fillimin e fundit të pandemisë?

Pas 18 muajsh përpjekjesh, dhe ndërsa vera po afrohet, të gjithë duam ta besojmë atë qe pjesa me  madhe e pandemisë është prapa nesh, dhe se ne po lëvizim, hap pas hapi, ngadalë por me siguri, drejt një kthimi në normale, dhe një rrugëdalje nga kriza.

A jemi ne ne fillimin e fundit te pandemise?

Urojme qe po, por mbetet dhe vjeshte – dimri per te na siguaruar qe jemi ne rrugen e duhur!

Pavarësisht përparimeve shumë të shpejta të bëra nga shkencëtarët për virusin SARS-CoV-2 dhe Covid-19, të cilat mundësuan prodhimin e shpejtë të një vaksine, ka ende shumë të panjohura. Nga vjen virusi? A duhet të kemi frikë nga një e ardhme shumë më e rrezikshme?

Eshtë fillimi i fundit (…) eshte një moment i pabesueshëm historik!

“Ne po fillojmë të kthejmë faqen e një viti të vështirë, “pati shkruajtur  në Tëitter Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian që koordinon programin.” Vaksinimi është mënyra e qëndrueshme për të dalë nga pandemia”.

Eshtë fillimi i rifillimit të një jete normale, fillimi i kthimit në jetë, në shoqëri por gjithsesi, duhet  vëmendje në lidhje me evolucionin e situatës. Të gjithë duhet  të qëndrojnë të kujdesshëm.

Lajmet e fundit nga