LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dosja e Mediut kalon në GJKKO/ Klodiana Lala zbulon detaje të reja

1 Qershor 2021, 17:23, Aktualitet CNA
Dosja e Mediut kalon në GJKKO/ Klodiana Lala zbulon detaje të reja

Ditën e sotme Gjykata e Posaçme mori në dorë çështjen e ish ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu. Ai akuzohet si përgjegjës për tragjedinë e Gërdecit në vitin 2008-të.

Detaje të reja kanë dalë në dritë për këtë çështje, ku gazetarja Klodiana Lala raportoi se ditën e sotme Kolegji i Gjykatës së Lartë vendosi që të shpallë moskompetencë dhe ta përcjellë këtë dosje në Gjykatën Speciale me pretendimin se me ndryshimet ligjore të vitit 2016-2017, nuk është ky kolegj kompetencë, por është GJKKO.

Sipas Lalës, nëse GJKKO do të pranojë kërkesën e SPAK, Fatmir Mediu do të gjykohet i vetëm dhe jo me të pandehurit e tjerë që janë dënuar nga drejtësia shqiptare, pavarësisht diskutimeve ë ka pasur lidhure me vitet e dënimit që kanë marrë. Gjykata e Posaçme mund të pranojë kërkesën e SPAK për rigjykim të Mediut, por në kushtet e rrethanat e reja, ka edhe një opsion tjetër që dosja mund t?i kthehet GJKKO për hetime të mëtejshme dhe basë për të hetuar dhe zyrtare dh ish-zyrtarë që mund të kenë qenë të përfshirë apo jo direkt apo indirekt në tragjedinë e Gërdecit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga