LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kultivimi i lëndëve narkotike/ Elton Qyno hedh dritë mbi veprimtarinë kriminale në Shqipëri

1 Qershor 2021, 14:54, Aktualitet CNA
Kultivimi i lëndëve narkotike/ Elton Qyno hedh dritë mbi

Gazetari Elton Qyno, ka komentuar kultivimin e lëndës narkotike në vendin tonë.

Në një intervistë për Ora News Qyno shprehet se ka ndryshuar trendi i kultivimit të lëndëve narkotike.

Sipas tij, lënda narkotike tani po kultivohet më shumë në ambiente të mbyllura, pasi kostoja është ulur dhe se forcat e policisë janë në terren janë shtuar

Në fakt është krijuar një operacion i cili është zhvilluar në një territor, që herë pas here është etiketuar si njollë e kuqe në hartën e Shqipërisë, pasi është një territori që pjesa e madhe e banorëve merren me kultivimin e hashashit. Në fakt hetimi ka nisur që në janar të këtij viti dhe është menaxhuar nga prokuroria dhe policia e Krujës, e  më pas nga drejtoria e trafiqeve e lëndëve narkotike. Hetimi është krijuar gati për një periudhë gati 5 mujore, por që është evidentuar dhe është marrë informacion, pikërisht për 16 persona që janë arrestuar por edhe për persona të tjerë që nuk janë arrestuar por që janë nën hetim.

Duhen sqaruar dy momente në të cilën ndodhemi sot, është një periudhë pranvere dhe padyshim që kultivimi i hashashit në dy faza. E para është kultivimi duke mbjellë farat për të rritur fidanin, ndërkohë që faza e dytë është faza e shkuljes së fidanit dhe mbjelljen në ambiente të ndryshme.

Ka fenomene të ndrsyshme, rasti i fundit ishte rasti në qytetin e Durrësit, ku droga ishte mbjellë në katin e 9 të pallatit. Në fakt ky fenomen ka hyrë kohët e fundit, pasi edhe prania e policëve tanë terren ka qenë më e shpesht, në zonëat malore prania e policisë pati filluar të ndihet më shpeshtë.

Nisur nga kjo kultivusit kanë gjetur ambiente, dhe i shfrytëzojnë për kultivimin e lëndëve narkotike. Kostoja është më e ulët brenda ambienteve shtëpiake, ndërsa në terren është kostoja më e madhe, pasi do kesh impenjime duke filluar me gjenaratorin me pompat me krijimin e kushteve për të punuar tokat. Në kushtet shtëpiake, këta persona përdorin dhe vjedhjen e energjisë, përdorin dhe më pak punëtor për kultivimin e lëndës narkotike.

Trendi i kultivimit ka ndryshuar. Në një kohë kur policia dhe gjithë grupet e oficerëve, janë të shpërndarë në territor, pa dyshim që ai i bie lapsit dhe ka më levërdi që ta mbjellë në ambientet e brendshme. Kjo pjesë luftohet me informacion operativ dhe gjithmonë me një informacion duke bashkëpunuar me OSHEE. Në momentin që rritet fatura e energjisë, të krijo dyshimet se diçka po ndodh. Praktikisht kjo është përdorur për herë të parë në Shqipëri, ku një vilë tre katëshe në pronësi të një biznesmeni dhe kjo shtëpi ishte kthyer në laborator të lëndëve narkotike, dhe i vetmi dyshim që çoi në zbardhjen e këtij laboratori ishte fatura e energjisë“, tha Qyno

Më tej ai thotë se kultivimi i lëndës narkotike bëhet edhe për të mbushur gropa financiare, duke qenë se edhe çmimi është rritur në krahasim me 3 vite më parë.

Është kthyer edhe si një model për të krijuar çdo lloj mundësie, për të mbushur gropa financiare familjare. Duke nisur që nga shkollimi dhe deri te shëndetësia. Edhe çmimi i hashashit ka ndryshuar, deri para dy ose tre vitesh e gjeje me 300 euro, ndërsa sot e jen me 100-1200 euro kilogramin.

Mega operacioni ka ndodhur ditën e shtunë. Ditën e premte Gjykata e Krujës ka dhënë një dënim prej 73 vite burg  për 10 persona, për kultivim të lëndëve narkotike. Pas dy ditësh Prokuroria merr një aksion dhe arreston 16 persona, mes tyre dy gra he dy minorenë. Janë raste të cilat Kruja herë pas here dhe vit për vit është kthyer në qytetin ku ku kultivohet lënda narkotike, siç është Vlora Tepelena, Dugagjini“, tha Qyno. /CNA.al

Lajmet e fundit nga