LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Olsian Çela “zbret” në Komisionin e Ligjeve/ A do ta kyçin gojën deputetët si anëtarët e KLP?

1 Qershor 2021, 08:09, Aktualitet CNA

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela, pas raportimit në Këshillin e Lartë të Prokurorisë do të jetë dalë sot para Komisionit Parlamentar për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut.

Në orën 12, Çela, do të shpalosë, punën e organit të akuzës përgjatë vitit 2020.

Kujtojmë se në KLP, Çela vetëm raportoi dhe nuk pati pyetje.

Mosreagimi i anëtarëve të KLP-së, kryesisht të atyre që vijnë nga radhët e Prokurorisë u kritikuan nga Gent Ibrahimi.

“Anëtarët prokurorë në KLP janë të heshtur me pyetjet që duhet ti bëjnë kryeprokurorit dhe kjo për mua është indikacion alarmues. Ky është një argument që bie ndesh me preokupimin tuaj për rritjen e prokurorëve, këtu kemi anëtar të prokurorisë që nuk guxojnë t’ju bëjnë pyetje z.Çela. Ju vini këtu na thoni për rritje profesionale të prokurorëve”, tha Ibrahimi.

Prokurori i Përgjithshëm hyri, foli dhe doli, dheanëtarët e KLP-së, bënë sehir, duke lënë të kuptohet se ishin aty sa për të thënë./CNA.al

Lajmet e fundit nga