LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Donin t’i bënin atentat”/ Hoxha: Një “Benz” ishte parkuar te shtëpia e Berishës në 21 Janar

31 Maj 2021, 20:39, Aktualitet CNA

Teksa ka folur për vrasjet e 21 Janarit 2011, gazetari Artan Hoxha tregoi një aludim të fortë për atentat ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha.

Hoxha tha se autoritetet kishin informacion që një Benz me targa gjermane ishte parkuar para shtëpisë së Berishës për të bërë atentat.

Ai deklaroi në emisionin ?Log? të Endri Xhafos se kjo gjë nuk është provuar.

?Vrasjet kanë ndodhur 2 orë e gjysmë pasi ka filluar protesta. Vrasjet kanë ndodhur kur garda nuk kishte më trupa rezervë për të mbajtur situatën nën kontroll. Garda thotë se kishin informacione se po të binte nata protestuesit do qëllonin me armë zjarri. U qëllua në turmë që turma të mos afrohej më aty. Derisa kanë ndodhur vrasjet janë përdorur për 40 minuta fishekë ushtarakë. Vetëm ai fragmenti 5-10 sekonda kemi një perde zjarri, katër të vrarë dhe 13 të plagosur. Ekspertiza ka bërë gafën më të madhe duke dashur t?i mbrojë dhe u ka bërë gropën.

Berisha dhe Ndrea Prendi dolën në një intervistë në të njëjtën kohë. Dhanë alibi për ngjarjen. Në asnjë moment nuk ka dalë që është qëlluar dritarja e kryeministrit. Predhat nuk janë mbi muret e kryeministrisë. Ata kishin informacion që një Benz me targa gjermane ishte parkuar para shtëpisë së Berishës për të bërë atentat. Por kjo nuk u provua?, theksoi Hoxha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga