LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Videot provokuese të gjyqtares/ Avokatja jep alarmin: Sistemi është mbushur me element të tillë

1 Qershor 2021, 11:20, Aktualitet CNA

Një ditë më parë në rrjet u publikuan disa video ?TikTok?-u, ku kryegjyqtarja e Elbasanit shfaqej duke pozuar gjatë orarit të punës në zyrën e saj.

Videot e Kapedanit u komentuan ditën e sotme në emisionin ?Breaking? në Top Neës, ku në studio ishte e ftuar avokatja, Elda Milori, e cila u shpreh se kemi të bëjmë me shkelje të etikës.

?Në rastin në fjalë të duket sikur shikon një top modele pasarale. Kur përzgjidhet një gjyqtare është kriter edhe mosha. Kjo duhet të rëndojë mbi njerëzit që i përzgjedhin për ti futur në sistem. Nuk e kanë fajin elementët apo sistemi, por ata njerëz që i rekrutojnë këta njerëz dhe i fusin në radhët e gjyqtarëve. Që të kalosh e të bëhesh kryetare gjykate, duhet të jesh gjyqtare karriere, e nuk mund të jesh në moshën 25-vjeçare. Në atë moshë nuk e ke atë rëndesë mendimi, por vetëm kur ke kaluar në të gjitha hallkat. Sistemi jonë vuan thellësisht për gjyqtarin e karrierës. Sistemi është përmbushur nga elementë të tillë që po e degradojnë nga momenti në moment?, tha avokatja e njohur.

Spas avokates Milori Gjykatat tona vuajnë për gjyqtarë kualitativ.

?Kemi gjyqtarë që kanë mbaruar shkollën, e janë të rinj, por mungojnë ata me eksperiencë, duhet të jenë gjyqtarë karriere. Gjyqtarët e rrethit duhet të jenë të rekrutuar mirë, që kur ta ngrenë çekiçin, të rëndojë tamam, jo të jetë pupël si në rastin konkret. Me gjyqtarë 22-vjeçar, atëherë sistemi është komplet i rrënuar. Këtu qëndron e keqja e rastit konkret. Mund të jetë një grua shumë e mirë, por më tepër i përket jetës së shoëbiz-it se sa jetës së një gjyqtari?,  tha avokatja Milori./CNA.al

Lajmet e fundit nga