LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deputetja socialiste “gozhdon” Olsian Çelën/ Dështon zbatimi i Ligjit Antimafia

1 Qershor 2021, 11:35, Aktualitet CNA

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela ka raportuar punën një vjeçare të Prokurorisë, para Komisionit të ligjeve.

Raportimi nuk ka shkuar i qetë ashtu siç ndodhi në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Ka qenë deputetja e PS-së, Vasilika Hysi, cila pasi ka dëgjuar statistikat e kreut të organit të akuzës, thënë se Prokuroria ka injoruar një pjesë të Rezolutës së miratuar nga Kuvendi një vit më parë.

?Jam e shqetësuar në lidhje me rekomandimin 8 të rezolutës, bashkëpunimin mes ministrisë së Drejtësisë, SPAK, Prokurorisë së Përgjithshme, për fillimin e përpunimit të ligjeve për luftën kundër korrupsionit.

Statistikat janë bazat.  Pse kemi kaq shumë mos fillime të hetimeve të çështjeve?  Duhen një sistem të unifikuar të të dhënave, për sa i përket sistemit të statistikave. Lidhur me rekomandimin tetë rimarrin dhe të vemë në rezolutën e re për 2021?,  është shprehur  Hysi.

Kjo e fundit është shprehur e pakënaqur edhe me zbatimin e Ligjit Antimafia.

?Paraja duhet goditur? Zbatimi i ligjit Antimafia. Ka rritje por nuk është ai rezultat që pritet. Do të doja të dija cila është arsyeja, ka mungesë të vullnetit apo keni vështirësi për zbatimin e ligjit Antimafia? A ka barriera, apo faktin që një pjesë e prokurorëve që janë në vetting nuk duan të merren, pasi mund të largohen nga ky proces?, ka thënë më tej deputetja socialiste./CNA.al

Lajmet e fundit nga