LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aktori korçar feston sot ditëlindjen/ Rolet që “mbërthyen” shqiptarët pas ekranit

31 Maj 2021, 10:52, Kulturë CNA
Aktori korçar feston sot ditëlindjen/ Rolet që

Sot feston ditën e lindjes aktori Zhani Ziçishti !

Zhani Petro (Ziçishti) ka lindur në 31 maj të vitit 1940 në qytetin e Korçës.

Pas mbarimit të studimeve të larta në Institutin e lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) filloi punën si aktor pranë Teatrit “A.Z.Çajupi” të Korçës.

Me trupën e këtij Teatri ka interpretuar një sërë rolesh duke u bërë i njohur për publikun artdashës.

Roli i parë i aktorit në kinematografi ishte ai i mësues Agronit në filmin “Lumë drite” në vitin 1970. Zhani Petro (Ziçishti) ka interpretuar në 16 role në filma artistikë.

CNA.al i uron edhe 100 vite aktorit korçar.

 Më poshtë disa prej roleve, të interpretuar nga Zhani Ziçishti:

1990 — Kronikë e një nate…………………………………..Fotografi
1988 — Rikonstruksioni……………………………Koli
1987 — Përsëri pranverë…………………………………….Kryeagronomi
1986 — Dhe vjen një ditë…………………………………Gjini
1986 — Tre ditë nga një jetë………………………………Oficeri Gjerman
1986 — Një jetë më shumë………………………………….Avokati
1985 — Asgjë nuk harrohet……………………………xha Kozi,Mësuesi në pension
1981 — Agimet e stinës së madhe…………Hamdi Caka,avokati
1981 — Kur xhirohej një film…………………………………Bashkimi
1980 — Dëshmorët e monumenteve………………………….Kristofori, Psallti
1979 — Mysafiri……………………………………………..Sadik Bezhora alias Thanas Pecoldi
1978 — Nga mesi i errësirës…………………………………Jani
1978 — Vajzat me kordele të kuqe…………………………..Resuli
1977 — Flamur në dallgë……………………………………..Gregori Graf
1976 — Fije që priten………………………………………..Genci
1975 — Rrugicat që kërkonin diell…………………………………Istrefi
1975 — Beni ecën vetë…………………………………..Babai i Benit
1975 — Lumë drite…………………………………………..Mësues Agroni

Lajmet e fundit nga