LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Njeriu që shpërndau mirësi dhe lumturi nga Amerika në Shqipëri/ Homazh për Albert Fundon

19 Maj 2021, 17:32, Kulturë CNA

Albert Perikli Fundo emigroi nga Shqipëria përmes Greqisë në SHBA me familjen e tij në 1948 në moshën e re 13 vjeç, ai lindi në Korçë dhe u nda nga jeta në 25 prill 2021.

Ai e kaloi rininë në Bronx, duke punuar me kohë të pjesshme në dyqanin e babait të tij. Albert Fundo ka studiuar Inxhinieri Kimike, ku ka fituar MBA-në, nga City College në New York.

Fundo ka shërbyer si Kapiten në Ushtrinë e SHBA.

Ai ishte partner në kompaninë George Birchall Associated, si dhe në vitin 1972 ka themeluar kompaninë Fluid Data, Inc. ku ka shërbyer si Kryetar dhe CEO në të gjithë operacionet në New York, London dhe Houston.

Ndërsa gjatë pensionit ai ka dhënë kontributin e tij në kompaninë Humicon, ku prezantoi dhe nxori në treg sistemin e parë elektronik të humidorit, që ka lidhje me cigarette elektronike.

Më pas. Albert Fundo themeloi kompaninë ?Cigar Oasis, Inc?. kompani të cilën ia ka lënë familjes së tij edhe është në funksion edhe sot.

Albert Fundo, ishte pjesë dhe bashkëpunëtor edhe në të tjera sipërmarrje të rëndëishme në Amerikë, si me kompanitë ?Bendix Corp? dhe ?Lamsia Corp?.

?Lamsia Corp? ai e ka themeluar me vëllain e tij Lou, për të investuar në Shqipëri në kohën pas rënies së komunizmit.

Alberti Fundo dhe vëllai i tij, duke parë situatën e rëndë ekonomike në Shqipëri, papunësinë, menduan se çdo investim që do të bënin do të ishte jetik për Shqipërinë.

Ata investuan në një fabrikë veshjesh, ndërtuan një hotel në pronat e familjes, hapën Kinemanë e parë në Korçë dhe disa ndërmarrje të tjera më të vogla, duke kontribuuar kështu në vendlindjen e tyre.

Me kalimin e viteve, Albert Fundo u bëe një anëtar i përkushtuar i një morie organizatash.

Ndër vendet që ai kushtoi kohën, energjinë dhe paratë e tij ishin: Seminari Teologjik Ortodoks i Shën Vladimir, Organizata Bamirëse Ortodokse Ndërkombëtare Ortodokse, Këshilli Kombëtar Shqiptaro Amerikan, Organizata Kombëtare Shqiptaro Amerikane, Kisha Ortodokse Greke e Shën Catherine e Napolit, FL dhe St. Kisha Ortodokse Shqiptare e Nicholas në Jamaica Estates, NY ku ai ka qenë një anëtar i përkushtuar gjatë gjithë jetës.

Gjatë moshës pensionit Albert Fundo qëndroi në Napoli, ku u përfshi në klube të shumta, deri tek fillimi i kursit të golfit.

Albert Fundo kishte një shpirt të mirë dhe bujar dhe humbja e tij preku të gjithë ata që e kanë njohur dhe mbarë komunitetin shqiptarë në Amerikë dhe jo vetëm.

Ai u largua, duke lënë pas një sërë veprash të mira për komunitetin e tij.

Edhe në ditët e tij të fundit, Albert Fundo nuk la asnjë e-mail pa iu përgjigjur.

Mirësia që ai u tregoi të tjerëve do të jehojë për brezat që do të vijnë.

Në vitin 1959, Albert Fundo u martua me Joan Malasko dhe ata u bekuan me një martesë të bukur.

Familja e tij përbëhej nga vëllai i tij Louis Ilia Foundos (m. Linda); djali i tij, Phillip Foundos (m. Johanna), dhe katër fëmijët e tij Mattheë, Christina, Andreë dhe Nicholas; vajza e tij Donna Osëald (m. James), dhe tre fëmijët e saj Kimberly, Daniel dhe Alex; vajza e tij Christine Beno (m. Thoma) dhe dy fëmijët e saj James dhe Daniela, midis tyre, mbesa dhe nipa të shumtë.

Ai tashmë është bashkuar me gruan e tij Joan, e cila humbi jetën në vitin në 2007 me motrën e tij Viola, e cila humbi jetën në vitin në 2019 dhe me prindërit e tij Llambi & Ortodoksia.

Kujtimet e tyre qofshin të përjetshme.

Të gjithë ata që e njihnin Albert Fundon ishin vërtet të bekuar nga shpirti i tij i dashur dhe vetëmohimi./CNA.al

Lajmet e fundit nga