LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I njohur për një sërë rolesh/ Aktori Leka Sefla feston sot ditën e lindjes

4 Maj 2021, 16:39, Kulturë CNA
I njohur për një sërë rolesh/ Aktori Leka Sefla feston sot

Mjafton te permendim filmin ?Ilegalet? ne rolin e Xhevatit dhe ?Sketere 43? ne rolin e De Magistris dhe interpretime ne radiodrama etj. Leka Sefla e kultivoi gjithmone me pasion dhe kembengulje deshiren e tij qe femije per tu bere aktor.

?Njeriu zihet ngushte. Gelltit diku nje luge corbe te prishur dhe vjell tere jeten?, batuta e tij e fameshme ne rolin e Xhevatit tek filmi ?Ilegalet?.

 

U lind ne Tirane me 4 maj 1954. Ka kryer studimet e larta ne ILA ne degen e drames. Filloi pune si aktor ne Teatrin Popullor ne 1 nentor 1976. E nis karrieren e tij si aktor me rolin e Rikos ne dramen ?Diell mbi Kaster?. Deri ne vitin 1991 realizoj mjaft role te arrira ne skenen e Teatrit Popullor / Teatrit Kombetar, duke u shquar si nje aktor potent e mjaft skenik.

Nder rolet e tija me te spikatura jane: Hoshi i Nurit ne ?Besa e madhe?; Dhenderri ne ?Vershime pranverore?; Marku ne ?Gryka e nemur?; Eriku ne ?Vizita e Inspektorit?; Konsulli i Rusises ?Epoka para gjyqit?; Prifti ne ?Nata e 12-te?; Ligori ne ?Perball vetes?; Efesti tek ?Prometeu?; Moralesi tek ?Monserati?; Parisi ne ?Romeo e Zhuljeta?; Besjani ne ?Neser eshte vone?; Avokati ne ?Komunistet?; Stemetesku ne ?Valsi i Titanikut? ku mendohet te jete roli i fundit.

 

Edhe ne filmin artistik aktori Leka Sefla ka disa role te realizuara me mjeshtri nga ku mund te vecojme ?Ilegalet? , dhe ?Sketerre `43? ; Mbas vitit 1992 u largua ne emigracion ku jeton edhe sot./aktoretshqiptare

Lajmet e fundit nga