LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Koço Qendro, kolosi i teatrit shqiptar feston 94 vjetorin e lindjes

15 Maj 2021, 10:04, Kulturë CNA
Koço Qendro, kolosi i teatrit shqiptar feston 94 vjetorin e lindjes

Aktori i madh shqiptar Koço Qendro sot feston ditëlindjen. Koço Qendro ka lindur më 15 Maj të vitit 1927.

Qendro është i njohur për kryerolin e tij si Harpagoni nga vepra e shkrimtarit të njohur francez, Molier, “Kopraci”. Në karrierën e tij artistike, Koço Qendro numëron mbi 120 role.

Me energjinë e tij dhe mimikën ekspresive edhe në moshën 94 vjeçare iu ka rezistuar sfidave të skenës.

Harpagoni i Koço Qendros do të mbetet një nga rolet më brilante në teatrin shqiptar.

Disa nga rolet e tij më të spikatura janë:

Kopraci (2018)

Tre ditë nga një jetë (1986) – Kryeplaku i fshatit

Vendimi (1984) – Aleks Xinxa

Agimet e stinës së madhe (1981) – Aleks Lili

Përballimi (1976) – Sefedini

I teti ne bronz (1970) ? Ballisti./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga