LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjenerali i Teatrit shqiptar/ Piro Mani feston ditëlindjen

14 Prill 2021, 08:23, Kulturë CNA
Gjenerali i Teatrit shqiptar/ Piro Mani feston ditëlindjen

Një nga personalitetet më të shquara në historinë e Teatrit shqiptar, Piro Mani feston sot ditëlindjen e 89-të të tij.  Mani ka qenë një regjisor dhe pedagog ku punoi për 25 vjet në Teatrin Kombëtar. Karriera e tij është mjaft e pasur ku numëron mbi 80 shfaqje dhe gjithashtu është nderuar me shumë çmime.

Mjeshtri i madh i regjisë dhe skenave masive, është angazhuar edhe në filma artistike. Ku gjithashtu ka fituar shumë çmime dhe është nderuar me titullin e lartë ?Artist i popullit?.

Piro Mani studioi në Institutin Shtetëror të Artit Teatror, GITIS, në Moskë. Pas kthimit në atdhe u emërua regjisor i Teatrit ?A. Z. Çajupi?, Korçë, të cilin e drejtoi me sukses për rreth tetë vjet. Që nga 1967 ? 1992 ka qënë regjisor i Teatrit kombëtar, ku ka vënë me dhjetra pjesë teatrale. Është mjeshtër i regjisë e skenave masive, njohës i thellë i mizanskenës. Shfaqjet kulminante janë “Cuca e maleve”, ?Fytyra e dytë?, “Arturo Ui”, “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, ?Epoka para gjyqit?, “Nata e 12 -të”, ?Prometeu?, ? Zonjusha 39 vjet?, Hijet e nates?, ? Pamje nga ura? etj.

Prej disa vitesh jeton në Nju Jork, SHBA, së bashku me të shoqen, aktoren e mirënjohur Pavlina Mani dhe familjen./ CNA.al

Lajmet e fundit nga