LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

149 vjetori i lindjes së Asdrenit/ Historiani Niko Kotherja përkujton rilikun e madh të Rilindjes

11 Prill 2021, 17:27, Kulturë CNA
149 vjetori i lindjes së Asdrenit/ Historiani Niko Kotherja përkujton

Historiani Niko Kotherja ka përkujtuar sot datëlindjen e njërit prej përfaqësuesve më dinjitozë të Rilindjes shqiptare, autorit të himnit të flamurit, Aleksandër Stavre Drenova (Asdreni).

?Si sot, 149 vite me pare, me 11 prill 1872, u lind ne Drenove te Korces, autori i Himnit te Flamurit dhe njeri prej perfaqesuesve me dinjitoze te Rilindjes Shqiptare. Asdreni padyshim qe ben pjese ne radhen e figurave me te shquara kombetare, me kontribute te shumaneshme, si poet, perkthyes, veprimtar i dalluar i levizjeve patriotike dhe diplomat.

Ne foto: fragment dokumenti i Kolonise Shqiptare te Bukureshtit me vule dhe nenshkrimin e Asdrenit./CNA.al?

Lajmet e fundit nga