LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ikonë e kinematografisë/ Këto janë rolet ku spikati Theofan Bita

27 Mars 2021, 18:14, Kulturë CNA
Ikonë e kinematografisë/ Këto janë rolet ku spikati Theofan

Theofan Bita, lindi në qytetin e Gjirokastrës në 27.03.1947. Ai është një nga aktorët ikonë të teatrit Profesionist të Gjirokastrës. Talenti dhe bukuria fizike ishin dy shtyllat kryesore të këtij aktori që rrëmbeu vëmëndjen e rregjisorëve të ndryshëm të teatrit dhe filmit. Ai është një nga aktorët më jetë ? gjatë në skenën gjirokastrite.

Talenti i tij i spikatur u mbështet edhe nga ndjenja e bashkëpunimit, seriozitetit dhe këmbënguljes në punë. Profesionalizmi i tij bëri që regjisorët e Kinostodjos ?Shqipëria e re? ti besojnë atij role të cilat ai i realizoi me sukses. Ne skenën e teatrit ?Zihni Sako? të Gjirokastrës ai luajti me dhjetra role ndër të cilët ne do të veçonim:

?Fundi i botës? -Alcibadi, ?Për pak tokë dhe një grua? -Bujtesi, ?Erashka? ?Baroni Cedrit,
?Pyesni malet?-Elmazi, ?Fundi I sinorëve? -Ndoni, ?Njeriu me top?-Xhabiri, ?Shqetësimet e anës? -Aleksi, ?Ndeshja?-Asllani, ?Pabesia?-Dania, ?Këngë djepi e shtirur?-Rouri, ?I pa djallëzuari?-Caparas, ?Ishte kohë lufte?-Rustemi, ?Burrat e lirisë? ? Çerciz Topulli ?Beselam pse më flijojnë?-Molosi, ?Qyteti I akuzuar?-Poeti, ?Një letër e humbur?, ?Zani Partizani? -Komandanti, ?Shtrengate ne mal?-Aleksandri, ?Ishte kohe lufte?1974-Rustemi?

 

?Rrenjet?-Fshatari, ?Ishte kohe lufte?1986-Azisi, ?Kerkoj shtepine time?-Besimi, ?Njeriu me top?- Xhabiri, ?Duke u gdhire viti 1945?- Ndoni, ?Udha e Zanalineve?- Korespodenti, ?Djem te mbare?- Demiri, ?Operacioni?- Grori, ?Aeroporti?- Milici, ?Dashuri e vertete?- Mentori, ?Perballe vetes?- Delo Sinani, ?Kjo nuk duhet harruar?- Xhaferi, ?Ne ngjitje? ? Marku, ?Kufiri I gjakut?- Fejzo Gravicia, ?Shtepia me dy porta?- Braho, ?Mbroj te verteten?- Aureli, ?Liri a vdekje ?Koncert i fjales artistike ?Shqiptaret kane gjunje por nuk dorezohen?.

 

Një kontribut po kaq të vyer Fane Bita rregjistroi edhe në kinematografinë shqiptare. Ai interpretoi ne dhjetra filma artistikë si: ?Ata ishin katër? (1977) Komisari. ?Shtërngata në mal? (1979) Aleksandri, ?Liri a vdekje? (1979) Hito Lekdushi, ?Goditja? (1980) Astriti, ?Agimet e stinës së madhe? (1981) Sulo Abazi, ?Dita e parë e emrimit? (1981) Gjika, ?Vendimi? (1984) Isai, ?Bardhësi? (1986) Mjeku.

 

Theofan Bita eshte emeruar prane Estrades-Teater te qytetit ne vitin 1973 dhe ka dhene kontributin e tij deri ne vitin 1991. Pikerisht ne kete vit ai eshte emeruar edhe drejtor i Teatrit ?Zini Sako?./aktoretshqiptare

Lajmet e fundit nga