LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Mitro Çela/ Ëndërr në sirtar, humor me Koço Devolen

29 Mars 2021, 09:53, Kulturë CNA
Nga Mitro Çela/ Ëndërr në sirtar, humor me Koço

Mirela Kumbaro, ministre e Kulturës na dërgoi ftesa: Filipit, Koços dhe mua.

?Ju pres ne Gjirokastër. Kemi festival…?

Hipëm në makinë. Filipi përpara. Ne mbrapa. Kur Filipi po dremiste, i them Koços.

-Dua të të tregoj një esse me humor…

-Ti e ke thënë vetë: Veshi i majtë më ka lënë shëndenë. Sipas ligjeve të perëndisë: kush nuk dëgjon: bërtet. Jo për gjë, por do zgjosh Filipin.

-Ok! Dikur, para Ezmerkës, më pëlqente një bionde. E gjatë. Me kaçurele. Me sy blu.

Në atë mot, isha memec . Goja më ka ardhur tani-vonë!

Bëra ca dredha dhe takova çupën:

Unë:- Të kam parë në ënderr!

Ajo:-Ishalla nuk më ke parë lakuriq! E kam për keq!

Unë:-Çneeee! Të kam parë me golf!

…Debil!…

-Biri im! Humori do fakte të vërteta. Kur i sajon, bëhet përrallë!- Tha Koçoja.-

-Ti thua para Ezmerkës. Me llogari ëndrrën me sy hapur, e ke parë para viteve ?80-të. Në atë mot punoje në ?ZP?. E kishe të ndaluar të ëndërroje për seks.

-Ta heq Ezmerkën?

-Nuk e heq dot, sepse është shënjë tradhëtie dhe…vaj të valuar në vesh…

Mbërritëm në Gjirokatër. Festivali fillonte pas tre orëve.

-Kemi kohë, – tha Filipi,- të shohim dyqanet.

Morëm përpjetë sokakëve. U futëm në një dyqan me gjëra artistike. E zonja rreth të 50-tave. Pa pyetur Filipi bëri prezantimin:

-Ky është Koço Devole,- i tha për mua. -Artist në estradë. Ne të dy jemi futbollistë.
-Më vjen keq. Nuk ju njoh. Kam jetuar në Greqi?!

Blemë disa suvenire. Filipi u largua. Mbeta me Koçon.
Më thotë shitësja:

-Zoti Koço! Më fal që nuk ju njoha. Çfarë pune bën në estradë?

-Marangoz!

Ngrita zërin, për të dëgjuar i zoti i emrit!

Dolëm nga dyqani. Më thotë Koço:
-Nuk gjete zanat tjetër për mua?…Mund të thoje: shakaxhi?!…Kjo tregon se të mungon batuta për tu bërë humorist!…Si puna e esse-së nudo, de!

Lajmet e fundit nga