Vaksina kineze në Shqipëri/ Alimehmeti: Nuk ka të dhëna të plota

30 Mars 2021, 20:14, Lifestyle CNA
Vaksina kineze në Shqipëri/ Alimehmeti: Nuk ka të dhëna

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur rreth vaksinës kineze Sinovac që ka nisur aplikimin në Shqipëri.  Ai shprehet se të dhënt nuk janë të plota për këtë vaksinë, pasi ka të dhëna vetëm për dy fazat e para.

Sipas tij, efikasiteti i vaksinës matet tek shtrimet në spital dhe tek vdekjet. Më tej, ai shtoi se të gjitha vaksinat po tregojnë se fazën e rëndë e godasin.

?Jo skepticizëm, ndoshta është keqkuptuar. Të dhënat nuk janë të plota. Ka të dhëna shumë të mira për fazën e parë dhe të dytë, fazën e tretë e bëri në vende të tjera, duke qenë që s?kishte raste. Në Emirate bëri 30 mijë, në Brazil numri i personave ishte i vogël, dhe nuk jepte dot fuqinë statistikore. Brazili ndoshta ka variant brazilian, plus klimë krejt tjetër.

Nëse në disa grupmosha është më efektive, tek 50.4%. Kjo është mbi 50%, por jo për të gjitha grupmoshat, presim për të dhënat. Efektivitetin e vaksinës nuk duhet ta masim. Do ta masim tek shtrimet në spital, vdekjet

Për efekt kohe, që s?ka mjaftuar koha për ta studiuar. Nuk është studiuar mjaftueshëm, kemi ngelur tek hapi i parë, efektiviteti. Por të gjitha vaksinat po tregojnë se fazën e rëndë e godasin. Prandaj s?ka ndonjë rëndësi.

Por duke qenë një person që bazohet tek shifrat, ato shifra duhet të diskutohen. Që të logjikohet kjo, si për Astrën, të dhënat flasin qartë që do lirohen. Edhe kur u bllokua nga EMA isha i qartë që do lirohej. Duhet parë tek shifrat. Për momentin janë deklarata, kompanitë kanë refuzuar, dhe Këshilli Kombëtar i Kinës ka dhënë një deklaratë më 21 mars.??- tha Alimehmeti në një intevistë për Real Story./CNA.al

Lajmet e fundit nga