Komiteti Teknik nuk ndryshoi masat kufizuese/ Rakacolli tregon arsyen e këtij vendimi

30 Mars 2021, 19:39, Lifestyle CNA
Komiteti Teknik nuk ndryshoi masat kufizuese/ Rakacolli tregon arsyen e

Zëvendësministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli ka folur për situatën pandemike në vendin tonë si dhe vendimin e Komitetit të Ekspertëve për të mos ndryshuar masat kufizuese.

Në një intervistë për ?Real Story?, Rakacolli deklaroi se ndonëse procesi i vaksinimit po ecën me ritme të shpejta, sërish është e nevojshme mbajtja e maskës dhe distancimit fizik.

Zv.ministrja e Shëndetësisë tregoi edhe arsyen pse nuk u ndryshuan masat kufizuese në mbledhjen e fundit. Sipas saj, fushata elektorale për zgjedhjet e 25 prillit është arsyeja kryesore pse nuk u lirua orari i lëvizjes.

?Vaksinimet sot e kanë kaluar shifrën e 100 mijëve, ritmet me të cilat po ecet janë shumë premtuese, që të kemi një verë me turizëm të aktivizuar. Por nuk janë ende numra të kënaqshëm, kështu që duhet të vazhdojmë të mbajmë masat që kemi thënë, maska, distancim fizik e social.

Epidemia është zhvilluar me valë dhe ka ndjekur një tendencë valësh, ku vendet që e kanë pas më shpejt, e kanë kaluar më herët valën. Në Kosovë epidemia filloi më vonë dhe rastet janë rritur më vonë. Edhe te ne, kjo është arsyeja pse nuk i ndryshuam masat në mbledhjen e Komitetit, pasi diskutuam edhe zgjedhjet?, tha Rakacolli./CNA.al

Lajmet e fundit nga