LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Apple blen një kompani çdo tre deri në katër javë

24 Shkurt 2021, 14:06, Tech CNA
Apple blen një kompani çdo tre deri në katër javë

Apple ka blerë rreth 100 kompani gjatë gjashtë viteve të fundit, ka zbuluar shefi ekzekutiv i kompanisë Tim Cook.Kjo funksionon në një kompani çdo tre deri në katër javë, i tha ai të martën mbledhjes vjetore të aksionerëve të Apple. Apple kohët e fundit dorëzoi tremujorin e saj më të madh nga të ardhurat e të gjitha kohërave, duke sjellë 111.4 miliardë dollarë (78.7 miliardë) në tremujorin e parë të vitit të saj fiskal 2021.

Cook u tha mbledhjes së aksionerëve se blerjet kryesisht kanë për qëllim blerjen e teknologjisë dhe talenteve. Blerja më e madhe e Apple në dekadën e fundit ishte blerja e saj prej 3 miliardë dollarësh e Beats Electronics, prodhuesi i kufjeve themeluar nga reperi dhe producenti Dr Dre.Një tjetër blerje e profilit të lartë ishte kompania e programeve të njohjes së muzikës Shazam, për 400 milion dollarë në 2018.

Më shpesh, Apple blen firma më të vogla të teknologjisë dhe më pas përfshin risitë e tyre në produktet e saj.Një shembull është PrimeSense, një kompani izraelite e ndjeshmërisë 3D, teknologjia e së cilës kontribuoi në FaceID të Apple.

Apple gjithashtu ka investuar në teknologji të prapme që nuk do të ishte aq e dukshme për përdoruesit e iPhone ose Macbook./ CNA.al

Lajmet e fundit nga