LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Facebook ndryshon vendimin/ Rikthen faqet e lajmeve në Australi

23 Shkurt 2021, 12:39, Tech CNA
Facebook ndryshon vendimin/ Rikthen faqet e lajmeve në Australi

Facebook ka njoftuar se do të rikthejë përmbajtjen e lajmeve te përdoruesit e saj në Australi. Gjigandi i teknologjisë ka bllokuar lajmet për Australianët në platformën e tij që nga e enjtja e kaluar mes një mosmarrëveshje rreth një ligji të propozuar që do ta detyronte atë dhe Google të paguanin botuesit e lajmeve për përmbajtjen.

Arkëtari Australian Josh Frydenberg tha se shefi i Facebook Mark Zuckerberg i kishte thënë atij se ndalimi do të mbaronte “në ditët në vijim”, pasi çifti kishte bisedime. Z. Frydenberg tha se ndryshimet do të bëhen në ligj.

Facebook ka ri-miqësuar Australinë,” u tha ai gazetarëve në Canberra të Martën. Qeveria ka qenë duke debatuar ligjin parë si një rast i mundshëm provë për rregullimin globalisht në Senat, pasi u miratua në dhomën e ulët javën e kaluar.

Pse Facebook bllokoi përmbajtjen e lajmeve?

Të enjten e kaluar, australianët u zgjuan për të zbuluar se nuk mund të kishin qasje ose të ndanin ndonjë lajm në llogaritë e tyre.Facebook argumentoi se ishte detyruar të bllokonte lajmet Australiane në përgjigje të legjislacionit të propozuar.

Kodi i lajmeve i qeverisë synon të krijojë një proces negociimi “më të drejtë” midis gjigandëve të teknologjisë dhe kompanive të lajmeve mbi vlerën e përmbajtjes së lajmeve. Por është kundërshtuar fuqimisht nga Facebook dhe Google – të dy argumentojnë se kodi keqkupton se si funksionon interneti. Facebook ka thënë gjithashtu se merr pak përfitime tregtare nga përmbajtja e lajmeve.

Por qeveria Australiane thotë se kodi është i nevojshëm për të “barazuar fushën e lojës” për botuesit e lajmeve, të cilët kanë parë rënie të fitimeve në epokën e internetit.Nga e marta në mbrëmje u raportua se kompani të shumta, duke përfshirë Guardian Australia dhe Neës Corporation të Rupert Murdoch, kishin rinisur bisedimet me gjigantin e medias sociale.

Seven Ëest Media, një kompani e madhe mediatike, atëherë njoftoi në një deklaratë se kishin nënshkruar një letër qëllimi për të siguruar përmbajtjen e saj të lajmeve në platformë pasi kishin arritur një marrëveshje. Autoritetet Australiane do të prezantojnë katër ndryshime të mëtejshme, duke përfshirë një që do të thotë se qeveria nuk mund të zbatojë kodin në Facebook nëse mund të demonstrojë një “kontribut të rëndësishëm” në gazetarinë lokale.Ato përfshijnë një periudhë ndërmjetësimi dy-mujore përpara se të fillojë arbitrazhi i zbatuar nga qeveria duke u dhënë palëve më shumë kohë për të arritur një marrëveshje private.

Kompania më e madhe në pronësi lokale e Australisë Nine Entertainment tha se ishte “e kënaqur” që qeveria kishte gjetur një kompromis dhe po priste me padurim të rifillonte bisedimet në lidhje me një marrëveshje tregtare. Autoritetet Australiane do të prezantojnë katër ndryshime të mëtejshme, duke përfshirë një që do të thotë se qeveria nuk mund të zbatojë kodin në Facebook nëse mund të demonstrojë një “kontribut të rëndësishëm” në gazetarinë lokale.

Ato përfshijnë një periudhë ndërmjetësimi dy mujore përpara se të fillojë arbitrazhi i zbatuar nga qeveria duke u dhënë palëve më shumë kohë për të arritur një marrëveshje private. Kompania më e madhe në pronësi lokale e Australisë Nine Entertainment tha se ishte “e kënaqur” që qeveria kishte gjetur një kompromis dhe po priste me padurim të rifillonte bisedimet në lidhje me një marrëveshje tregtare./ CNA.al

Lajmet e fundit nga