LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Performanca e ministrave/ Socialistët vlerësojnë më pak Denajn, opozitarët më shumë Xhaçkën e Çuçin

22 Shkurt 2021, 21:00, Politikë CNA
Performanca e ministrave/ Socialistët vlerësojnë më pak

Mbështetësit e Partisë Socialiste vlerësojnë më pak ministren e Financave Anila Denaj, ndërsa ata të opozitës vlerësojnë më shumë ministrat Olta Xhaçka dhe Bledi Çuçi.

Këtë tregues e zbuloi sondazhi kombëtar i radhës kryer për Euronews Albania nga kompania prestigjioze MRB duke iu referuar votuesve në zgjedhjet e vitit 2017.

Votuesit e PS-së shprehen më shumë të kënaqur nga Ogerta Manastirliu (87.7%), dhe më të pakënaqur nga Anila Denaj (38.4%). Votuesit e opozitës rezervojnë pakënaqësi më së shumti nga zëvendëskryeministri Erion Braçe (88.4%) ndërsa i konsiderojnë më të kënaqshme performancat e ministrave Olta Xhaçka e Bledi Çuçi (18.5% dhe 18.3%).

Metodologjia

Sondazhi i kombëtar i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB zhvilloi 1,600 intervista ballë për ballë me persona me të drejtë vote (mbi 18 vjeç) në 12 zona elektorale urbane dhe rurale nga 25 janari deri më 12 shkurt.

Nga të intervistuarit, diçka më shumë se gjysma ishin femra (51%).

Preferenca për koalicionet, performancën e qeverisë dhe opozitës, si dhe prirja e votës ishin disa nga tematikat kryesore që u morën nën analizë, rreth dy muaj para zgjedhjeve të përgjithshme në vend./CNA.al

Lajmet e fundit nga