Connect with Us

Skandali/ Fshehja e pasurisë, Ben Blushi nuk deklaroi 65 milionë lekë karburant

Aktualitet

Skandali/ Fshehja e pasurisë, Ben Blushi nuk deklaroi 65 milionë lekë karburant

Publikuar

-

“Na trego që t’ka ngel fije burrnie”/ Blushi tregon sërish forcën ndaj ligjit me lokalin në Korçë

Ish-deputeti socialist dhe drejtori aktual i Top Channel, Ben Blushi, përfshihet në një tjetër skandal dhe gjithçka bëhet fjalë gjatë kohës që ky i fundit ka qenë deputet dhe zyrtar i lartë i Partisë Socialiste.

Ben Blushi, sipas dokumenteve ekzkluzive, të siguruara nga CNA.al, por edhe lajmeve të raportuara disa muaj më parë, ka marrë një sasi të madhe karburanti nga biznesmeni Andon Dhima në pikat e tij të furnizimit në Korçë dhe në Tiranë.

CNA.al po sjell sot për herë të parë me dokumenta të pakontestueshme detajet në lidhje me këtë sasi karburanti, e cila shkon me vlerë rreth 65 milionë lekë të vjetra, pra bëhet fjalë për gati 40 mijë litra karburant të marra nga zoti Ben Blushi, nga viti 2009 deri në vitin 2016.

Kjo shumë e madhe parash, e marrë në sasi karburanti nga zoti Ben blushi, nuk është deklaruar në deklaratën e tij të pasurisë e marrë si dhuratë, pra sasitë 3 karburantit që sipas dokumenteve të mëposhtme merreshin nga shoferi i tij Genci Myslymaj, në pikën e karburantit Dhima Oil në kryeqytet, tek mbikalimi te kthesa e Kamzës, janë në kartela dhe fatura të gjata.

Sipas kartelave të furnizuesve, shoferi Genci Myslymaj shkonte te pika e karburantit dhe furnizonte mjetin dhe ka firmosur. Në një nga kartelat duken edhe targat e mjeteve, makina Volkswagen Touareg me targën 601 e mbajtur nga Ben Blushi dhe makinat e tjera të familjes, të cilat drejtoheshin nga shoferi Genci Myslymaj.

CNA.al më poshtë gjithashtu po sjell një tabelë përmbedhëse të detyrimeve që Ben Blushi ka pasur, rreth 65 milionë lekë, të përfituara gjatë kohës që ai ka qenë deputet, shumë kjo e padeklaruar në asnjë deklaratë të tij të pasurisë.

Pra, Blushi ka përfituar një shumë të madhe parash karburant që është totalisht e padeklaruar. Në rast se nuk e ka paguar duhet të shkojë ta paguajë, në rast se e ka dhuratë, duhet ta kishte deklaruar se deklarimi i pasurive.

Por sot jemi në vitim 2020 dhe duket qartë se sasi të mëdha karburanti janë përdorur edhe 10 vite më parë, pa folur këtu për sasitë e karburantit që zoti blushi ka marrë gjatë kohës që ka qenë prefekt apo deputet në Korçë te karburanti Dhima Oil, por kjo do t’i përkasë një tjetër investigimi me të tjera dokumenta.

Ne këtu do sjellim rastin e qartë të Tiranës, që bëhet fjalë për 65 milionë lekë, sipas faturave të ekonomistëve , por edhe të kartelave të firmosura nga shoferi i ish-deputetit Ben Blushi.

Ky është një rast flagrant, ku duket qartë se një deputet ka siguruar për shkak të pushtetit të tij sasi të mëdha karburanti, duke shfrytëzuar postin dhe këtë nuk e ka deklaruar.

Dokumenti që tregon se shoferi Genci Myslymaj ka marrë karburant te Dhima Oil

Si ky mund të ketë edhe raste të tjera, por i Ben Blushit është më flagrant, pasi rasti konkret nuk është përfshirë në një skandal një milion lekë apo 5 milionë lekë të vjetra, por bëhet fjalë për 65 milionë.

Ish-deputeti socialist ka pasur përplasje të forta me biznesmenin Andon Dhima dhe aktualisht ndodhet në çështje gjyqësore, në lidhje me prona në Korçë dhe në Tiranë, disa në emër të vjehrrit të tij dhe në Korçë në emër të vajzës së tij, prona me vlera qindra mijëra euro apo miliona, të deklarauara me shuma qesharake dhe të vendosura në emër të fëmijëve apo të të afërmve.

LEXO EDHE:  Fevziu komenton lëvizjet e fundit në media: Si e shoh rikthimin e Ben Blushit në gazetari

Rasti i fundit i dokumenteve të sjella nga CNA.al, tregon edhe njëherë se si ka vepruar Ben Blushi gjatë kohës që ka qenë deputet, si i ka fshehur përfitimet që ka pasur si deputet, pasi bëhet fjalë për 65 milionë lekë sasi karburanti, e përdoru kjo për 7 vite nga Ben Blushi, i cili gjatë kohës që ka qenë prefekt, apo deputet, ka marrë karburant si zyrtar i shtetit.

Si deputet, sasia e karburantit jepeshe nga Parlamenti, ndërkohë mesa duket Blushit nuk i mjaftonte karburanti që shteti i jepte zyrtarisht si deputet i qarkut të Korçës dhe më pas i qarkut të Elbasanit, por zoti blushi, duhet të merrte karburant në sasi të mëdha edhe nga shtetasi Andon Dhima, të cilat i ka fshehur në deklarimin e pasurisë.

Sot CNA.al sjell dokumente ekskluzive, të cilat mbajnë firmën e vetë shoferit të tij, i cili ka qenë personi që ka furnizuar mjetet./ CNA.al

Dokumenti i firmosur nga shoferi Genci Myslymaj

Denoncimi në Ambasadën e SHBA-ve/ Ben Blushi ka 63 mijë dollarë karburant pa paguar

Denoncimet në ambasadën e SHBA/ Biznesmenët kundër Ben Blushit dhe Top Channel

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)

Letër në Ambasadën e SHBA-së për Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin/ Shantazh, kërcënime, fyerje dhe tentativë për të grabitur prona

Kallëzimi nga biznesmeni Andon Dhima/ Prokuroria nis hetimet për Ben Blushin

Dosje për SPAK për Blushin/ Nga pallati i vjehrrit, pronat me vlera qesharake tek tokat në bregdet e Dardhë

Pasuri e çmendur, grabitje pronash nga Korça në Vlorë, e falsifikim firme/ Kur do të flasë Ben Blushi për skandalet e tij?

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

CNA.al paralajmëron skandalin e radhës/ Kush e ka këtë pallat Zoti Blushi?

Dosja e Blushit në SPAK/ Skandali me pronat në Tiranë dhe Korçë

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Ben Blushi, ky “Robin Hood” i medias shqiptare

SPAK do marrë në hetim familjen Blushi?!

Faktet që “kryqëzojnë” Ben Blushin/ Letra akuzë e biznesmenit drejtuar ambasadës të SHBA

Ekskluzive-Letra për Ambasadën amerikane/ Ben Blushi bëri vjehrrin pronar në pasuri miliona dollarë

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Publikuar

-

Nga

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Anëtari i bordit drejtues në Bindjen Demokratike Fabjan Topollaj u shpreh se nëse kreu i PD Lulzim Basha merr mbështetje masive dhe mund të fitojë pushtetin me mandatet e BD-së, ato janë gati që t’i japin mbështetje por me një kusht.

“Vota jonë do jetë poatjetër nëse Basha merr mbështetje masive për të qenë kryeministër. Nëse jemi përcaktuese ne shkojmë me Bashën nëse plotëson kushtet tona siç është fillimi i ndryshimit të soistemit politik. Zoti Patozi se ka pasur kurrë këtë kusht që Basha do ikë.

Do bëjmë marrëveshje me Pd nëse plotëson kushtet tona. Nëse Basha del forcë e parë dhe ka mundësi të fitojë qeverinë me ne ne ia japim mandatet, por me kushtin e fillimit të demokratizimit”, tha ai për “Report Tv”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Publikuar

-

Nga

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Artur Roshi, emri të cilit ishte surprizë në koalicionin e firmosur me PD, pasi Partia e Ballit Kombëtar nuk pranoi të digjte mandate pas vendimit të opozitës së bashkuar. Por përtej kësaj duket se Basha e ka ftuar në koalicion dhe Roshi e quajti si bashkëpunim pasi i bashkojnë idetë dhe filozofitë e politikës.

Roshi nuk pranoi që mes Bashës dhe tij të kishte krisje, por u sigurua të theksonte se ai me qëndrimet e tij në Kuvend gjithmonë ka qenë pjesë e opozitës së bashkuar dhe për këtë ka ndodhur dhe bashkëpunimit.

“Qëndrimet  e mia kanë qenë në koherencë me Bashën, aludimet e bëra nuk janë punë të miat. Vjen natyrshëm  kam një bashkëpunim me Bashë që nga 2005 dhe nuk është shkëputur që në këtë periudhë. Në ditën e marrjes së mandati mund të kishte pak tension mes nesh, por qëndrimet e mia në politikë  të mbajtur në kuvend ka treguar edhe që unë kam qenë gjithmonë pjesë e opozitës së bashkuar. Idetë dhe filozofia nuk na ndajnë më të djathtën por na bashkojnë për të bashkëpunuar”, tha Roshi në Report Tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Endri Shabani ka komentuar në “Open” për përçarjen e opozitës duke thënë se partia e tij “Nisma Thurje” nuk ka të bëjë aspak me Lulzim Bashën.

Megjithatë thekson se nuk do të jenë “patericë” e askujt dhe synimi është që të ketë dobësim të kryetarëve dhe funksionim të institucioneve.

“Nuk do të jemi patericë e asnjë force politike. Ne po garojmë me një program e platformë ligjvënëse. Unë besoj që Lulzim Basha me LSI-në mund ta rrëzojnë Ramën, s’kanë nevojë për neve. Të thonë se janë më mirë se Rama është shumë e lehtë. Por unë them se kjo nuk mjafton. Nëse nuk kemi një dobësim të kryetarëve, të liderëve, nëse nuk kemi funksionim të institucioneve, nuk mjafton”, tha Shabani./CNA.al

LEXO TE PLOTE