Connect with Us

SPAK do marrë në hetim familjen Blushi?!

Politikë

SPAK do marrë në hetim familjen Blushi?!

Publikuar

-

Në 16 shkurt 2020, CNA.al me dokumente ekskluzive ka treguar sesi ish-politikani Ben Blushi, ka përfituar një pronë në një nga zonat më të preferuara për biznes në Korçë, për një shumë prej vetëm 30 mijë euro.

Bëhet fjalë për një pronë me sipërfaqe 140 metër katëror, vlera e së cilës shkon në rreth 500 milionë lekë, por Blushi e ka blerë për vetëm 30 mijë euro. (Lexo këtu)

Gjithashtu ai ka përfituar edhe rreth 60 metër katëror garazhd, me një vlerë qesharake prej 5 milionë lekë të vjetra.

      Ben Blushi, Eva Blushi

Të gjitha faktet të çojnë në dyshime për fshehje pasurie, skemë e cila zbulohet nga vetë vjehrri i tij.

CNA.al ka zbuluar se në krah të të njëjtit ambient, pronar është bërë edhe vjehrri i Ben Blushit, i ndjeri Abaz Brati.

Ky i fundit ka shkëmbyer një hyrje pallati 120 metër katëror  tek Stadiumi  “Dinamo” në Tiranë, duke marrë një ambient biznesi në Korçë, me vlerë totale 250 mijë euro, i cili ka një sipërfaqe po 120 metër katëror.

Kjo njësi tregtare është në krah të “Pub Republika”, pronës së Ben Blushit në Korçë. Por, ndërkohë që Blushi pretendon se ka blerë 140 metër katëror pronë për vetëm 30 mijë euro, vjehrri i tij ka marrë një pronë më të vogël, në të njëjtën zonë dhe në një periudhë të afërt kohore, për një shumë prej 250 mijë euro. (Lexo këtu)

Nga ana tjetër edhe Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit, është aksionere në kompaninë Em Capital Group, e themeluar nga pronarët e kompanisë së inceneratorëve në Bullgari.

Sikurse CNA.al e ka vërtetuar me dokumente ekskluzive zyrtare, e njëjta kompani, pra EM Capital Group, ku Eva Blushi zotëron 33% të aksioneve, ka blerë 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe dhe ka të njëjtët aksionerë me Top Channel. (Lexo këtu)

Pra, bashkëshortja e Ben Blushit, Eva Blushi, me profesion notere, njëkohësisht gëzon edhe aksione në disa kompani private.

Por, Eva Blushi ndërkohë është në kundërshtim edhe me ligjin për noterinë, i cili ia ndalon të ushtrojë aktivitet privat dhe publik. Për sa kohë mban liçensën e noteres, ligji ia ndalon ushtrimin e çdo lloj veprimtarie tjetër.

Eva Blushi me profesion notere bie në kundërshtim me ligjin “Për Noterinë”, nr. 110/2018 pasi në nenin 19 të tij shkruhet, ushtrimi i funksionit të noterit nuk pajtohet me asnjë veprimtari tjetër publike dhe private me përjashtim të mësimdhënies dhe të veprimtarisë shkencore.

LEXO EDHE:  Video-Fiks Fare paralajmëron skandalin/ Zbulohet mashtrimi i Aluiznit me pronat

Megjithëse pretendohet se mund të mbash aksione, Eva Blushi ka qënë edhe administratore në një kompani, gjë që bën që ajo të humbë licensen e noteres. Por, nuk është ky problemi.

Problemi është sesa para ka paguar dhe ku i gjeti paratë për të blerë “Lori Kafe”-në. Kompania ku Eva Blushi është ortake, ka blerë 51% të aksioneve të Valtelina shpk, ku sipas kontratës së shitjes, e siguruar nga CNA.al, shuma në total është 2.2 milion dollarë, nga të cilat janë paguar 1.5 milion dollarë, ndërsa diferenca e mbetur do të paguhej në një afat kohor prej gjashtë muajsh.

Familja Blushi duket se e gjitha do të shkojë në SPAK për pasuri vlera e të cilave fshihet, për kompani, ngritja e të cilave dhe pagesat e kryera janë thuajse totalisht të pajustifikuara dhe këto bëhen në mes të Tiranës, në mes të Korçës ditën për diell.

Nga ana tjetër Blushi përdor Top Channel dhe mediat e tij për qëllime klienteliste, shantazhe ndaj gjyqtarëve, prokurorëve etj.

Në një vend ku drejtësia funksionon sot Ben Blushi nuk duhej të ishte para SPAK, por pas prangave, duke dhënë lllogari së bashku me bashkëshorten e tij edhe për shumë nga bizneset e tjera të cilat janë vënë në emër të familjarëve të tyre të afërt./ CNA.al

Dosja e Blushit në SPAK/ Skandali me pronat në Tiranë dhe Korçë

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Veliaj provë e dështimit të Reformës në Drejtësi/ Prokuroria, vegël politike për mbylljen e aferave korruptive  

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me kërkesën e  Prokurorisë së Tiranës, për të mbyllur dosjen e pagesës së hotelit të nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës nga kompania private Fusha.

Në një deklaratë për mediat, ish-deputetja e PD-së, Dhurata Çupi tha se “Vendimi për të mbyllur një dosje flagrante si ajo e pagesës së hotelit të nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës nga kompania private Fusha është një nga treguesit e dështimit të reformës në drejtësi.”.

Po ashtu ajo tha se vendimi për të mbyllur edhe dosjen tjetër të abuzimit me pishat në autostradë në ngarkim sërish të Erion Veliajt dhe kompanisë Fusha, është tregues se drejtësia është nën kontroll politik!

Sipas ish-deputetes, “Në të dyja rastet, Partia Demokratike dhe media kanë bërë publikë dokumenta të pakundërshtueshëm që provojnë shkeljen e ligjit, por prokuroria e kapur nga Edi Rama dhe Erion Veliaj bën sikur nuk sheh dhe nuk dëgjon.”.

Gjithashtu ajo hodhi akuza të forta në drejtim të Prokurorisë së Tiranës, për të cilën tha se është kthyer në një vegël politikë, në duart e Ramës dhe Veliajt.

“Përballë presionit të vetingut dhe dëshirës për t’i shërbyer pushtetit, Prokuroria e Tiranës është kthyer në një vegël politike, duke mbrojtur qeveritarët e korruptuar dhe duke goditur opozitën dhe qytetarët.

Fatura e hotelit të paguar nga Fusha për nënkryetarin e bashkisë 908 euro nata nuk është mohuar nga Bashkia e Tiranës.

Në përpjekje për të fshehur këtë aferë të pistë, bashkia e Erion Veliajt gënjeu hapur, duke thënë se kompania kishte paguar për shpenzimet e udhëtimit, meqë ishte e përfshirë në çmimin për sheshin Skënderbej në Barcelonë! Një supermashtrim!

LEXO EDHE:  Video-Policia njofton planin e masave/ Qato shmangni levizjet

LEXO EDHE:  Zjarr i madh në magazinën e riciklimit në Tiranë/Dëme të shumta materiale

Partia Demokratike bëri publik dokumentat që vërtetuan se Bashkia e Tiranës gënjente. Erion Veliaj bëri tender 9 milionë lekë për udhëtimin në Barcelonë me paratë e buxhetit të Bashkisë dhe jo të Fushës.

Duke i shërbyer pushtetit me shpresën se vetingu politiik do ta mbyllë njërin sy për pasuritë dhe vendimet e pajistifikuara te se kaluarës, Prokuroria e Tiranës ka mbyllur edhe çështjen e pishave të skaduara 12 milionë lekë copa, që Erion Veliaj me kompaninë Fusha blenë për dekorimin e autostradës.

Këto fakte dhe dokumenta janë hedhur në kosh nga Prokuroria Politike e Tiranës, duke rritur zhgënjimin tek qytetarët nga sistemi gjoja i ri i drejtësisë.”-tha ish-deputetja Çupi.

Më tej, ajo theksoi se prokuroria mbyll çështjet e zyrtarëve dhe të oligarkëve të korruptuar përgjigjen e merr tek paratë që ata dajnë me pushtetin.

“Shoqëria Fusha ka marrë mbi 110 milionë euro tendera nga qeveria e Edi Ramës, 40 milionë prej të cilave nga Bashkia e Tiranës.

Paratë me korrupsion, me tendera pa garë, me kosto të fryra përfitimi paligjshëm është përgjigja pse drejtësia sot është e pafuqishme përballë pushtetit të korruptuar dhe të inkriminuar të Edi Ramës dhe Erion Veliajt.”-tha Çupi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kushtetutën duan ta rrëmbejnë dhe ta shqyejnë Ram-rilindasit”/ LSI thirrje për protestë

Publikuar

-

Nga

Lëvizja Socialiste për Integrim i është bashkuar thirrjes së presidenti Ilir Meta, për tubimin e paralajmëruar në 2 mars, me pretendimin për të mbrojtur Kushtetutën.

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, në një postim në rrjetet sociale thekson se 2 marsi si takimi mbarëpopullor i të gjithë shqiptarëve është momenti që ndan gjerat. Sipas Vasilit kjo datë është vija e ndarjes mes pabarazisë përpara ligjit dhe drejtësisë së barabartë për të gjithë.

“2 Marsi i Kushtetutes, perballe antiligjit dhe horrllëkut qeveritar!

2 marsi si takimi mbarepopullor i te gjithe shqiptareve eshte momenti qe ndan gjerat.

Mbrojtja e Kushtetutes eshte mbrojtje nga antiligji qeveritar :

qe grabit pronen, qe ndeshkon njeriun e thjeshte dhe mbron hajdutet e qeverise,

qe dhunon cdo te drejte te njerezve te zakonshem dhe garanton cdo privilegj te çfrenuar te qeveritareve gangstere,

qe shkeljen e ligjit e quan normalitet dhe respektimin faj

qe lejon te grabiten miliarda me koncesione ndersa njerezit e varfer nuk sigurojne dot as buken e perditshme,

qe i mbyll gojen fjales se lire dhe paguan fjalen e maskarenjve mediatike te paguar nga qeveria,

LEXO EDHE:  Korçë/ Përleshje me thika, plagosen dy kushërinj

LEXO EDHE:  Korçë, automjeti del nga rruga/ Plagosen dy persona

qe lejon te pastrohen parate e pista qe asgjesojne mijra bisnese te ndershme,

qe jua ben jeten ferr shqiptareve aq sa ata ikin me mijra nga Shqiperia,

qe eshte gati te shkembeje shqiptaret me siriane e bangladeshas,

qe e shnderron Shqiperine nder tre vendet me te korruptuara te botes,

qe e shnderron Shqiperine ne Kolumbine e Europes.

qe ua shet edhe Shqiperine edhe Kosoven interesave me te zeza antishqiptare.

2 marsi eshte vija e ndarjes mes pabarazise perpara ligjit dhe drejtesise se barabarte per te gjithe.

2 marsi i jep fundit drejtesise se blere,te kapur e te rrembyer nga qeveria qe e mbron ate dhe denon egersisht njeriun e thjeshte.

2 marsi eshte beteja per Kushtetuten qe duan ta rrembejne dhe ta shqyejne Ram- rilindasit idiote te tij.

2 marsi eshte festa e ligjit dhe e barazise se njerezve te lire.

2 marsi eshte dita e rikthimit te dinjitetit te neperkembur nga degjenerimi arrogant i ram-rilindjes.

2 marsi eshte dita e ndarjes me horrllekun rilindas te antiligjit.”-shkruan Vasili./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Akuzat e forta/ Si Rama i nxori “sytë” sistemit të drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shkatërruar sistemin e drejtësisë në vend.

Në një postim në rrjetet sociale, Bylykbashi shkruan se Gjykata ‎Kushtetuese dhe Gjykata e Larte ishin syte e sistemit te drejtesise, të cilër sipas tij janë “verbuar” nga Rama.

“Gjykata ‎Kushtetuese dhe Gjykata e Larte ishin syte e sistemit te drejtesise. Dhe syte jane aq te rendesishem, edhe kur jane strabike apo miope (sepse te pakten sheh), saqe populli ka nje shprehje: “si syte e ballit”.

Tanime, sistemi i Drejtesise endet verbtazi me te dy syte te dale nga zgavrat pas operacionit te suksesshem te reformes.

LEXO EDHE:  Basha takim me përfaqësues të familjeve pronare të Tiranës/ PD ka detyrim të pashlyer

LEXO EDHE:  Basha takim me përfaqësues të familjeve pronare të Tiranës/ PD ka detyrim të pashlyer

Doktor Adhamulli i famshem e thoshte: “Kur te dhemb njeri sy, kerreje qe te shpetoç tjetrin”. E kur te dhembin te dy kerreji te dy. Por ne nuk na duhen syte e Drejtesise sepse kemi Kryeadhamullin qe e di ai se kush ka faj dhe kush jo.

Populli e thote me urtesi cinike: “te nxjerresh syte per te vene vetulla”. Shkurt, ne kohet e reformes, kjo quhet “vetlling”.-shkruan Bylykbashi.

LEXO TE PLOTE