Connect with Us

Ekskluzive-Letra për Ambasadën amerikane/ Ben Blushi bëri vjehrrin pronar në pasuri miliona dollarë

Politikë

Ekskluzive-Letra për Ambasadën amerikane/ Ben Blushi bëri vjehrrin pronar në pasuri miliona dollarë

Publikuar

-

Pasuri e çmendur, grabitje pronash nga Korça në Vlorë, e falsifikim firme/ Kur do të flasë Ben Blushi për skandalet e tij?

Ben Blushi, është i vetmi politikan dhe menaxher mediash i denoncuar nga biznesmenët shqiptarë pranë ambasadës së SHBA-ve, për shumë çështje që fillojnë nga reklamat për televizionin ku punon deri në përplasjet për pronat ne emër të vjehrrit apo “luftrave” për pronat e historive rozë të Vjollca Hoxhës.

CNA.al ka raportuar më parë për denoncimet e bëra pranë ambasadës së SHBA-ve dhe informacineve se Ben Blushit i ishte hequr viza. Ai publikoi një vizë të vitit të shkuar më pas, por pa thënë a ishte bërë ajo e pavlefshme nga ambasada. Ndaj Ben Blushit janë bërë disa letra në ambasadën e SHBA-ve, nga biznesmenë ndërtimi, ata në fushën e farmaceutikës etj.

Letra e biznesmenit Andon Dhima drejtuar Ambasadës të SHBA-ve
Letra e biznesmenit Andon Dhima drejtuar Ambasadës të SHBA-ve

Sot po sjellim për herë të parë një pjesë të letrës së një biznesmeni drejtuar ambasadës së SHBA-ve e cila lidhet me pronat e Ben Blushit në emër të vjehrrit të tij. Janë të gjitha akuzat dhe dyshimet e arsyeshme se vjehrri ka shërbyer vetëm si mbulim, dhe ortaku i vërtetë i pallatit është Ben Blushi.

Biznesmeni Andon Dhima në letrën e çuar pranë ambasadës së SHBA-ve në Tiranë shkruan akuza të forta që lidhen që nga kërkesa e Ben Blushit për të futur ortak vjehrrin, kalimin e pronësisë, gjyqet formale dhe deri tek përplasjet e sotme ku Ben Blushi me influencën e tij kërkon të rrëmbejë ç’të mundë.

Blushi kërkon vjehrrin ortak të ndërtuesit

Në vitin 2008, bleva një truall në Tiranë me qëllim ndërtimin e një kompleksi rezidencial dhe z. Blushi më kërkoi që të bëja bashkëpunëtor në këtë trruall vjehrrine tij Z, Abasz Brati. Më la të kuptoja që në rast se unë nuk bija dakord, do të ishte shumë e vështirë që të më miratohej leja e ndërtimit nga Bashkia Tiranë. Z.Blushi më siguroi se Z. Brati do të paguante për pronën në një moment të dytë, por së pari unë duhet të bija dakord që të transferoja gjysmën e truallit në pronësi të Z.Brati”, shkruan biznesmeni Dhima në letrën drejtuar ambasadës.

Gjyqi, forma që vjehrri i Blushit të bëhet bashkëpronar

Më tej në letrën e tij duke treguar sesi vjehrri i Ben Blushit një avokat me pasuri simbolike u bë bashkëpronar në një pasuri që vlente miliona euro, me gjoja një borxh 70 mijë usd.

Mekanizmi i përdorur në këtë transaksion ishte ngritja e një padie civile ndaj meje në Gjykatën e Rrethit Gjyqsor Tiranë, duke kërkuar pronësinë mbi gjysmën e truallit me pretendimin se unë i kisha një borxh të vjetër Z. Brati. Me vendimin Gjyqësor nr.2742 datë 07.04.2011, Z. Brati bëhet bashkëpunëtor i truallit me sipërfaqe 645 m2 me numër pasurie 1/156 i ndodhur në zonën kadastrale 8270 dhe pas përfundimit të ndërtimit mbi këtë truall, Z. Brati u bë bashkëpronar i disa njësive dhe apartamenteve në objektin e ndërtuar nga shoqëria ndërtuese “AN.NIK” Sh.p.k. Faktikisht Z.Brati ka përfituar më shumë siperfaqe ndërtimore nga sa parashikonte Kontrata e Sipërmarrjes datë 31.03.2012 e lidhur midis meje, Z.Brati dhe shoqërisë “AN.NIK” Sh.p.k/ Kontaktin e vazhdueshëm në lidhje me këto ambiente e ka mbajtur me mua Znj. Eva Bushi (Brati), bashkëshortja e Z.Ben Blushi (Bashkëlidhur kopje e sms-ve në formë të printuar)”, shkruan biznesmeni Andon Dhima.

CNA.al do sjellë në vijim edhe pjesët e tjera të kësaj letre që në fakt është një akuzë drejtuar ish-deputetit Ben Blushi, sot drejtor i Top Channel. Është ky i fundit që ka përdorur mekanizma juridikë për të bërë vjehrrin pronar si shpërblim për lejen e ndërtimit që do merrte biznesmeni në Tiranë.

Ky është një tjetër skandal që i shtohet atyre të politikanit të nxjerrë jashtë sistemit nga shqiptarët, i cili po shfrytëzon Rilindjen për pasurimin e tij, që nga pronat në Dardhë, Dhërmi, apo ortakëri në kompani jashtë Shqipërie më pronarët e koncesionit të inceneratorëve./CNA.al

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

“Sheiku” i mediave/ Të gjitha miliardat dhe skandalet e Ben Blushit

CNA.al paralajmëron skandalin e radhës/ Kush e ka këtë pallat Zoti Blushi?

Një përgjigje që mos “çmendet” Ben Blushi/ Miliardat e tij, të vjehrrit dhe akuzat që po trondisin mediat dhe politikën

Baxhanaku i Blushit në Gjykatën e Lartë/ Pjesë e pasurisë 5 milion dollarë?!

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

 

Ekskluzive/ Ambasada amerikane i heq vizën Ben Blushit

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Situatë alarmante nga zjarret”/ Deputeti mesazh të fortë qeverisë

Publikuar

-

Nga

Fieri nën ‘pushtetin’ e flakëve/ Aktivizohen vatra të tjera në Qafën e Lalarit dhe në Kraps

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike në Vlorë, Arbi Agalliu ka reaguar në lidhje me situatën problematike të zjarreve në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Agalliu shkruan se këto zjarre masive jo vetëm që po dëmtojnë ambientin, pemët shekullore por po vendosin në rrezik banesa dhe hotele të zonës e sidomos në këtë kulm sezoni turistik, ndërsa sipas tij autoritetet nuk po bëjnë asnjë përpjekje serioze për t’iu ardhur në ndihmë banorëve.

U bë mbi një javë që zjarret kanë përfshirë zonën e Radhimës, Orikumit, Dukatit, pjesës fundore të Karaburun duke ju drejtuar pyllit të Llogarase.

Këto zjarre masive jo vetëm që po dëmtojnë ambientin, pemët shekullore por po vendosin në rrezik banesa dhe hotele të zonës e sidomos në këtë kulm sezoni turistik.

Gjithashtu edhe Kisha e Marmiroit, monumet i trashëgimis kulturore është në rrezik.

Asnjë përpjekje serioze nga autoritetet përkatëse. Asnjë angazhim për ti ardhur ne ndihmë banorëve të këtyre zonave të cilët janë lënë në mëshirë të fatit.”-shkruan Agalliu, në postimin e tij.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-kreu i PD leksion Bashës/ Ka vetëm një mënyrë për të rrëzuar Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish-kreu i PD leksion Bashës/ Ka vetëm një mënyrë për të rrëzuar Ramën

Andrea Mano, i cili dha dorëheqjen nga drejtimi i PD-së së Korçës, por edhe si anëtar i Këshillit Kombëtar të kësaj force politike, ka akuzuar Lulzim Bashën, se po minon demokracinë brenda Partisë.

Andrea Mano, në një intervistë për Report tv, tha se “PD është kthyer në një parti ku kryetari vendos për gjithçka, dhe kur vjen rezultati i zgjedhjeve, i vetmi që nuk ka përgjegjësi është kryetari”.

I pyetur nëse PD do të mund të rrëzojë një ditë Ramën dhe të vijë në pushtet, Mano tha se Ramën e rrëzon vetëm populli dhe jo PD.

Ramën mund ta rrëzojë vetëm populli, jo PD. Detyra e Partisë Demokratike është të shohë pikë së pari veten e vet, organizimin dhe mënyrën e përfaqësimit.

Duhet që të gjenden individë që përfaqësojnë më gjërë sesa një parti, përfaqësues të Shoqërisë Civile, grupe interesi.

Duhet të lindësh shpresën te njerëzit, të jesh më i besueshëm.

Gjithë këto pakënaqësi që për tetë vite qytetartë kanë ndaj Ramës, pse njerëzit shkojnë e votojnë sërish për të tretën herë?

Nuk mundet që gjithë këta njerëz të gabojnë, unë mendoj se nuk e gjejnë veten te opozita dhe le të themi që “zgjedhin të keqen më të vogël”.

PD duhet të përfaqësojë të gjitha shtresat e shoqërisë e kjo nuk bëhet duke betonizuar partinë, por duke pasur liri, përfaqësim për secilin dhe jo vendimmarje autokrate.”-u shpreh Andrea Mano.

Sa i takon deklaratave të Bashës, i cili thotë se nuk i njeh zgjedhjet e 25 prillit, Mano tha se qëndimi është mjaft kontradikor, përderisa ai do futet në Kuvend, në shtator.

Qëndrimi për zgjedhjet është kontradiktor. Thotë nuk e njoh këtë Kuvend e shkon në Kuvend.

Nuk mund të themi nuk i njohim zgjedhjet e të shkojmë në një Kuvend, të zgjedhur nga këto zgjedhje.

Ose duhet të njohë zgjedhjet e të evidentojë problematikat, ose duhet vendosur çdo bëhet me Kuvendin”-tha Andrea Mano.

Gjithashtu ai u ndal edhe tek zgjedhjet brenda PD-së, për të cilat tha se “Ato nuk ishin zgjedhje. Unë e dija rezultatin që para se të mbaheshin zgjedhjet. Nuk mund të jesh kryetar e të garosh për kryetar”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-kreu i PD i nxjerr “bojën” Bashës/ Zbulon prapaskenat e analizës së zgjedhjeve

Publikuar

-

Nga

Ish-kreu i PD i nxjerr “bojën” Bashës/ Zbulon prapaskenat e analizës së zgjedhjeve

Ish-kreu i degës së Partisë Demokratike në Korçë, Andrea Mano vijon të drejtojë akuza të forta në drejtim të kreut të kësaj force politike, Lulzim Basha dhe të deleguarit të tij në qarkun e Korçës.

Në një lidhje direkte në Report tv, Mano u ndal tek analiza e zgjedhjeve, për të cilat tha se anëtarësia nuk di asgjë. Ai theksoi se raporti është bërë nga i deleguari i Bashës, së bashku me 3-4 persona, pa u marrë mendimi i anëtarësisë. Për më tepër ai tha se anëtarësia as nuk e di çfarë shkruhet në atë raport.

Me thënë të drejtën nuk dimë çfarë është ajo analizë, nuk është pyetur askush, nuk dihet çfarë është shkruar dhe as kush e ka shkruar.

Ishin 3-4 veta në bazë të udhëzimit të Bashës. Raporti është bërë pa u marrë mendimi i anëtarësisë. Analiza është bërë nga kryetari i qarkut, i deleguari i Bashës”.-deklaroi Mano.

Gjithashtu ai u ndal edhe tek fushata për zgjedhjet e 25 prillit, ndërsa theksoi se fryma e përçarjes që sipas tij erdhi nga i deleguari i Bashës, ndikoi edhe në rezultat.

Qoftë mënyra e fushatës, lista, përcarja dhe përfaqësim jo dinjitoz, ndikuan në rezultatin e zgjedhjeve. I deleguari i Bashës futi përçarje mes strukturave. Janë përdorur teza jo të hijshme”-tha Andrea Mano.

Po ashtu ai theksoi se është nëpërkëmbu dinjiteti i demokratëve të Korçës, nga Lulzim Basha dhe të deleguarit e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE