Connect with Us

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

Politikë

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

Publikuar

-

272 pyetje publike apo ditë burgu për Ben Blushin?!

CNA.al sjell për herë të parë dokumentet eksklzuive pas disa shkrimeve investigative dhe denoncuese në lidhje me një pasuri të blerë ne qendër të qytetit të Korçës, nga vajza e ish-deputetit Ben Blushi, sot drejtor i Top Channel.

Sipas një kontrate të firmosur në maj të vitit 2015, ku Natalia ishte vetëm 20 vjeç ka blerë një ambient tregtar, e cila në kontratë quhet njësi shërbimi, me sipërfaqë 133.8 metër katëror, përballë Lulishtes “Themistokli Germenji” në Korçë, me një vlerë qesharake prej 30 mijë euro.

                                Prona në Korçë

CNA.al e ka denoncuar këtë fakt disa muaj më parë, në një investigim të plotë në lidhje me pasurinë e Ben Blushit, të cilën mund ta lexoni këtu, dhe në atë kohë dhe më vonë, ish-deputeti socialist i kthyer në menaxher mediash nuk ka reaguar dhe nuk ka dhënë asnjë sqarim në lidhje me këtë çështje, e cila tregon qartë sesi ka fshehur pasurinë Ben Blushi, të paktën shumën e vërtetë të blerjes së pronës apo influencën e ushtruar prej tij për të përfituar si politikan, në atë kohë ka qënë deputet, në emër të vajzës së tij një pasuri që vlen 500 milionë, për gati 40 milionë lekë të vjetra.

Sipas kontratës thuhet qartë se shitësit i japin Natali Blushit 134 metër katëror me vlerë 30 mijë euro.

CNA.al i ka shkuar më tej këtij investigimi.

Sipas të dhënave zyrtare, rezulton se në zonën ku vajza e Ben Blushit ka blerë këtë pasuri, e cila në deklarimin e bërë nga vetë ish-deputeti është paguar prej tij ka një vlerë shumë më të madhe.

Të dhënat zyrtare tregojnë se vlera e pronës zyrtarisht në shtet është afërsisht katër herë më e lartë.

Ndërsa në treg rezulton të jetë edhe 10 herë më e shtrenjtë si zonë.

Po sipas të dhënave zyrtare dhe kontratës, Natali Blushi e ka blerë pronën për vetëm 224 euro metër katëror, ndërkohë që në shtet vlera është afërsisht 1 mijë euro.

Ndërsa nga ana tjetër CNA.al ka mundur të sigurojë nga zyra e regjistrimit të pasurive në Korçë dokumente të njësive të shërbimit ngjitur me të njëjtin objekt të shitur me vlerë 2 mijë euro metri katëror.

Natali Blushi e ble me 224 euro metri katëror, kurse komshiu e ble me dy mijë euro metri katëror.

Në fakt çmimi i tregut në atë kohë në qendër të Korçës, në krah të ish-shtëpisë së oficerëve, ka qënë të paktën dy mijë euro çmimi i njësisë tregtare, por vajza e Blushit e ka blerë për vetëm 30 mijë euro.

Në atë kohë të njëjtin objekt ajo ia dha me qera vetes së saj dhe të afërmve me vlerën gati dy milionë lekë në muaj.

LEXO EDHE:  Video-Rama viziton familjen në Korçë/ "Masakrohet" nga qytetarët

Pra, i gjithë investimi për blerjen e kësaj pasurie në 10 apo 15 muaj iu kthye pas vajzës së Ben Blushit.

Pra, blerja e pronës me një vlerë qesharake, me paratë e paguara nga babai dhe më pas paratë e investuara i nxjerr për gati një vit, ose një vit e gjysëm.

Kjo është skema që është përdorur, sipas kontratës që sot CNA.al e sjell për herë të parë, për blerjen e rreth 134 metër katëror sipërfaqe tregtare apo njësi shërbimi në qendër të Korçës.

Gjithashtu CNA.al ka siguruar edhe dokumente të tjera ekskluzive në lidhje me blerjen e një pasurie tjetër, po në funksion të kësaj njësie shërbimi tregtare.

Pra, nuk mund të mjaftohej Ben Blushi për vajzën e tij t’i blinte një dyqan 140 metër katëror në qendër të qytetit të Korçës, por i ka blerë edhe 60 metër garazh. Kontratën e së cilës, CNA.al e disponon të plotë. Kjo sipërfaqe është blerë me një vlerë qesharake për vetëm 500 mijë lekësh. Dhe më pas është futur si pjesë e të njëjtës njësi tregtare.

Pra, garazhet janë kthyer në tualete në shërbim të asaj që sot në Korçë quhet “Pub Republika”, e cila është në pronësi të vajzës së ish-deputeti socialist Ben Blushi, e blerë gjatë kohës që ky ishte pjesë e parlamentit.

CNA.al ka sjellë me foto objektin por edhe dokumentet e kontratës së shit-blerjes, të cilat ka ardhur koha t’i shikojnë institucionet përgjegjëse.

Një pronë me një vlerë marramendëse, pra një sipërfaqe rreth 200 metër katëror, nga të cilat 140 ambient si njësi shërbimi dhe rreth 60 metër katëror garazhe të cilat i kthen në funksion të kësaj njësie shërbimi, me vlerën e tregut sot ai shkon gati 500 milionë lekë.

Të njëjtën vlerë afërsisht ka pasur edhe në vitin 2015, por të gjitha bashkë janë blerë për vlerën qesharake vetëm 47 milionë lekë të vjetra.

Ndërkohë ekziston edhe një dokument tjetër akuzues, i cili tregon se Ben Blushi, minimalisht ka shmangur deklarimin e vërtetë të vlerës së pronës, duke i vendosur një çmim qesharak, në emër të vazjës.

CNA.al do të sjellë të tjera dokumente të cilat faktojnë vlerën reale të pronës së blerë nga Ben Blushi. Këtë herë me familjarët e tij dhe jo vetëm me njësitë tregtare ngjitur me atë që Ben Blushi e ka blerë për vetëm 224 euro metri katëror, ndërsa komshinjtë e tij e kanë blerë për dy mijë.

Por, për shkëmbimet e bëra nga familjarët e tij që kapin vlera marramendëse me pasuri të paluajtshme në Tiranë./ CNA.al

Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema, si përfitoi dhjetëra milionë lekë

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  Rama paralajmëroi “fundin” e tij/Vjen reagimi i Blushit: Do jem në Parlament

LEXO EDHE:  Monika Kryemadhi krenare për Berti Qerosin!

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizja kundër Bashës/ Edith Harxhi: Do të ketë surpriza

Publikuar

-

Nga

“Shqiptarët të pakënaqur nga PD”/ Harxhi: Basha s’e përcolli dot frymën e ndryshimit

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edith Harxhi ka folur mbi situatën postzgjedhore në vend. Ajo shprehet se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk arriti që të bëjë qytetarët  ti besojnë dhe ta votojnë.

Harxhi në një intervistë për Vizion Plus duke komentuar mbi dorëheqjen e anëtarëve të Këshillit Drejtues të PD u shpreh se kjo ka ardhur si rezultat i pakënaqësive të tyre ndaj kryetarit të PD.

 “Kemi eksperiencën e vitit 2017 dhe për këtë arsye nuk kishte asnjë surprizë nga ana jonë. Shpresonim shumë që PD të fitonte këto zgjedhje, pavarësisht faktit që shihnim në terren që nuk ishte ngritur fryma që duhej për të rrëzuar qeverinë e Ramës. Fryma që i mungonte PD, por që ishte në 2005, kur u bë ndryshimi i madh. Kjo është humbja e katërt radhazi e PD. Basha në Durrës flet për mosnjohjen e rezultatit zgjedhor. Është e vërtetë që ka një manipulim të qytetarëve, por nga ana tjetër, duhet parë rezultati. Basha nuk ka arritur të frymëzojë, nuk arriti të ngrejë edhe elektoratin gri, që është i fjetur. Zoti Basha duhet të mbajë përgjegjësi, sikurse elita drejtuese e PD. Në vetëm tri ditët e fundit janë tre anëtarë të Këshillit Drejtues të PD që kanë dhënë dorëheqjen ose kanë shpallur pakënaqësitë e tyre në mënyrë të drejtpërdrejt me kryetarin. Debati është i munguar në PD, prej disa kohësh, nuk lejohet as të protestohet lirshëm”, u shpreh Harxhi.

Për të gjithë ata zëra që shprehen se me lëvizjen kundër Bashës po i shërben Ramës, Harxhi ka një përgjigjje dhe theksoi se nuk ka asnjë lidhje me të. Ajo shprehu mbështetjen e saj për kandidaturën e Fatbardh Kadillit për kreun e PD dhe paralajmëroi se deri në fund kur të zhvillohet gara, do të ketë surpriza përsa u takon kandidaturave.

LEXO EDHE:  Video-Rama viziton familjen në Korçë/ “Masakrohet” nga qytetarët

LEXO EDHE:  Video-Rama viziton familjen në Korçë/ "Masakrohet" nga qytetarët

“Më vjen keq për të gjithë ata që më vendosin në tepsinë e zotit Rama sepse nuk kam dhe nuk do të kem kurrë asnjë lidhje me të. Qëndrimi ynë është qëndrimi i Bardhit, e mbështes plotësisht në kandidaturën e tij, i uroj shumë suksese. Jam e sigurt se do të ketë kandidatura të shumta, nëse Basha do të pranojë të shkohet në një proces elektoral ashtu siç duhet. Unë vetë nuk kam pritshmëri për të kandiduar, por nuk i dihet, mund të ketë surpriza pafund deri ditën e zgjedhjeve”, përfundoi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Publikuar

-

Nga

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor thotë se kufijtë në ballkan nuk mund të ndryshohen por idetë e rivizatimit të hartave në rajon paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit.

Pahor ka paralajmëruar Brukselin se nga vonesat në procesin e anëtarësimit të vendeve të rajonit në BE, mund të ndodhin ngjarje të pakëndshme dhe njerëzit të humbasin durimin.

“Nëse njerëzit në rajon, pas një kohe, përjetojë një zhgënjim nga reformat e integruese dhe  Bashkimi Europian, atëherë këtu mund të vij një ideologji tjetër, që mund të ketë pasoja të tilla, që askush prej nesh nuk dëshiron as t’i mendoj. Nuk do të ishte e çuditshme, që nesër, pasnesër apo pas 50 vjetësh edhe udhëheqësve të këtyre shteteve t’ju duket se nuk ka më kuptim të kryejnë reforma. Për këtë arsye e shoh samitin e Brdo Brijunit si një mundësie shumë të madhe të paraqitjes së një ideje të re të angazhimit”, tha Pahor në Përballë me gazetarin Lutfi Dervishi.

Pahor mendon se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor.

LEXO EDHE:  Klement Zguri bashkëbisedim në Universitetin e Korçës/ Mesazhi i fortë për të rinjtë

LEXO EDHE:  Rama paralajmëroi "fundin" e tij/Vjen reagimi i Blushit: Do jem në Parlament

“Dua të jem i sinqertë, popullata e vendeve të BE-së nuk e shohin me simpati integrimin e Ballkanit. Prandaj unë dëshiroj t’I bind kolegët e mi se integrimi duhet të ndodh, në mënyrë që në shtetet e rajonit të mos ë ngjarje të papritura. Unë mendoj se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor” , u shpreh ai.

Sllovenia merr më 1 korrik Presidencën e Bashkimit Europian dhe javën tjetër në Ljubjanë mbahet samiti i Brdo-Brijunit me kryetarët e shteteve të rajonit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE