Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema, si përfitoi dhjetëra milionë lekë

25 Mars 2020, 10:02, Politikë CNA
Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema,

Në datën 16 shkurt 2020, CNA.al raportoi në lidhje me një pronë të ish-politikanit Ben Blushi, në qytetin e Korçës, blerë me vlerë qesharake në vitin 2015 në emër të vajzës së tij.

Bëhet fjalë për një sipërfaqe prej 200 m2 nga të cilat 140 m2 në katin e parë të një godine, në një nga ajkat e qytetit të Korçës. Pronë e cila ka një vlerë prej të paktën 500 milionë lekë, por Ben Blushi e ka blerë me një vlerë qesharake, për vetëm 30 mijë euro. Sipas deklarimeve të pasurisë, ambienti është blerë në emër të vajzës së tij N. Blushi, por paratë janë paguar nga llogaria e Ben Blushit.

Gjithashtu ka marrë edhe një garazhd 60 metër katëror, i cili shërben ambientit prej 140 metër katëror.

Të dyja ambientet janë të lidhura së bashku dhe më pas atje është ndërtuar Pub Republika, një nga më të famshmit e Korçës, që administrohet nga njerëz të afërt të Blushit.(Lexo këtu )

Por çfarë ndodh më tej?

CNA.al ka siguruar dokumentet zyrtare, sipas të cilave rreth një vit më parë, në janar të vitit 2019, vajza e Ben Blushit ka shitur aksionet e saj, për një shumë prej 3.000.000 lekë.

Pra në deklarimin e pasurisë, të vitit 2015, Ben Blushi thoshte se i kishte dhënë vajzës së tij 30 mijë euro për të blerë një ambient biznesi në Korçë.

Më pas i njëjti ambient jepet me qera për një shumë prej 2 mijë euro në muaj, por që mesa duket vajza e Ben Blushit ia paska dhënë me qera vetes së saj dhe kushëririt të parë, me të cilin hap fillimisht një aktivitet snak bar.

Prona me vlerë 500 milionë lekë, por e blerë për vetëm 30 mijë euro, vihet në shërbim të familjes Blushi.

Skema është mjaft e qartë. Ben Blushi paguan lekët, në të njëjtin vend vajza hap biznesin dhe pas katër vitesh e shet.

Por, ka edhe një tjetër detaj. N. Blushi ka shitur vetëm biznesin dhe jo pronën. Që do të thotë se prona ngelet në emër të saj.

Dhe duke qënë se për 4 vite ka pasur një aktivitet të vazhdueshëm, qeraja e marrë është pothuajse 3 deri në 4 herë më shumë sesa vlera e blerjes fillestare të objektit.

Pra Ben Blushi një pronë 500 milionë, e bleu në emër të vajzës vetëm 30 mijë euro dhe i mori 100 milionë vetëm nga qeraja.

Edhe pse siç duket nga dokumenti i siguruar nga CNA.al, me qera vajza pronare ja kishte dhënë vetes së saj dhe kushëririt të parë ortak.

Tani prona me vlerë qindra milionëshe vazhdon të marrë qera vetëm nga ish bashkëpronari.

Vajza e Ben Blushit, sot 25 vjeçare ka një pasuri qindra milionë si pronë të paluajtshme që babai i saj e bleu pesë vite më parë vetëm 30 mijë euro./ CNA.al

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Lajmet e fundit nga