Connect with Us

Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema, si përfitoi dhjetëra milionë lekë

Politikë

Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema, si përfitoi dhjetëra milionë lekë

Publikuar

-

Në datën 16 shkurt 2020, CNA.al raportoi në lidhje me një pronë të ish-politikanit Ben Blushi, në qytetin e Korçës, blerë me vlerë qesharake në vitin 2015 në emër të vajzës së tij.

Bëhet fjalë për një sipërfaqe prej 200 m2 nga të cilat 140 m2 në katin e parë të një godine, në një nga ajkat e qytetit të Korçës. Pronë e cila ka një vlerë prej të paktën 500 milionë lekë, por Ben Blushi e ka blerë me një vlerë qesharake, për vetëm 30 mijë euro. Sipas deklarimeve të pasurisë, ambienti është blerë në emër të vajzës së tij N. Blushi, por paratë janë paguar nga llogaria e Ben Blushit.

Gjithashtu ka marrë edhe një garazhd 60 metër katëror, i cili shërben ambientit prej 140 metër katëror.

Të dyja ambientet janë të lidhura së bashku dhe më pas atje është ndërtuar Pub Republika, një nga më të famshmit e Korçës, që administrohet nga njerëz të afërt të Blushit.(Lexo këtu )

Por çfarë ndodh më tej?

CNA.al ka siguruar dokumentet zyrtare, sipas të cilave rreth një vit më parë, në janar të vitit 2019, vajza e Ben Blushit ka shitur aksionet e saj, për një shumë prej 3.000.000 lekë.

Pra në deklarimin e pasurisë, të vitit 2015, Ben Blushi thoshte se i kishte dhënë vajzës së tij 30 mijë euro për të blerë një ambient biznesi në Korçë.

Më pas i njëjti ambient jepet me qera për një shumë prej 2 mijë euro në muaj, por që mesa duket vajza e Ben Blushit ia paska dhënë me qera vetes së saj dhe kushëririt të parë, me të cilin hap fillimisht një aktivitet snak bar.

Prona me vlerë 500 milionë lekë, por e blerë për vetëm 30 mijë euro, vihet në shërbim të familjes Blushi.

LEXO EDHE:  Rrjeti i Sorosit në drejtësi/ Si u zhdukën hetimet për gjyqtarin e Apelit?

Skema është mjaft e qartë. Ben Blushi paguan lekët, në të njëjtin vend vajza hap biznesin dhe pas katër vitesh e shet.

Por, ka edhe një tjetër detaj. N. Blushi ka shitur vetëm biznesin dhe jo pronën. Që do të thotë se prona ngelet në emër të saj.

Prona në Korçë

Dhe duke qënë se për 4 vite ka pasur një aktivitet të vazhdueshëm, qeraja e marrë është pothuajse 3 deri në 4 herë më shumë sesa vlera e blerjes fillestare të objektit.

Pra Ben Blushi një pronë 500 milionë, e bleu në emër të vajzës vetëm 30 mijë euro dhe i mori 100 milionë vetëm nga qeraja.

Edhe pse siç duket nga dokumenti i siguruar nga CNA.al, me qera vajza pronare ja kishte dhënë vetes së saj dhe kushëririt të parë ortak.

Tani prona me vlerë qindra milionëshe vazhdon të marrë qera vetëm nga ish bashkëpronari.

Vajza e Ben Blushit, sot 25 vjeçare ka një pasuri qindra milionë si pronë të paluajtshme që babai i saj e bleu pesë vite më parë vetëm 30 mijë euro./ CNA.al

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryeparlamentarët e Ballkanit Perëndimor letër BE/ Lejoni eksportin e pajisjeve mjekësore në rajon

Publikuar

-

Nga

Kryeparlamentarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor i janë drejtuar me një letër Presidentit të Parlamentit Evropian, David Sassoli, dhe Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen,

Nëpërmjet kësaj letre, kryeparlamentarët u propozojnë Parlamentit dhe Komisionit Europian disa masa shtesë për luftën ndaj pandemisë në rajonin tonë.

“Të vetëdijshëm për kompleksitetin e situatës së pandemisë COVID-19, numrin e personave të infektuar dhe pajisjet e pamjaftueshme mjekësore të vendeve tona, sot, më tepër se kurrë, kemi nevojë për solidaritet, një qasje të koordinuar dhe veprim të përbashkët. Ndaj, kërkojmë që vendet e Ballkanit Perëndimor: Të përjashtohen nga vendimi për të kufizuar eksportin e paisjeve mjekësore nga Bashkimi Evropian dhe të përfshihen në skemën e autorizimit të eksportit BE-së; Të kenë akses në prokurimin e përbashkët me BE-në të paisjeve mjekësore për të luftuar pandeminë; Të lejohen që një pjesë e fondeve të Programit IPA II dhe të gjitha fondet e tjera në dispozicion nga burimet e BE-së të përdoren për të luftuar pandeminë COVID-19. Veç masave të propozuara, në emër të parlamenteve të vendeve tona, mirëpresim çdo lloj ndihme që Bashkimi Evropian është i gatshëm të vejë në dispozicion të vendeve të Ballkanit Perëndimor”, shkruhet në letrën e kryeparlamentarëve të rajonit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Koronavirusi “pajton” Ramën dhe Metën/ Presidenti vlerëson masat e qeverisë

Publikuar

-

Nga

Situata e rëndë që po kalon vendi, për shkak të përhapjes së koronavirusit, duket se ka sjellë “paqe” mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrit.

Presidenti Ilir Meta, në një lidhje direkte në emisionin “7 pa 5”, në vision plus vklerësoi masat e marra nga qeveria në lidhje me këtë situatë.

“Kjo situatë kërkon angazhimin e të gjithëve. Qeveria pa dyshim ka përgjegjësinë kryesore, por të gjithë institucionet kanë përgjegjësitë e tyre. Edhe çdo qytetar ka rolin e tij për të ruajtur shëndetin e tij, të familjarëcve e të fqinjve”-tha Meta.

LEXO EDHE:  Dhurata të dyshimta për bashkëshortin/ Vjehrra i “bën gropën” gjyqtares

LEXO EDHE:  Emrat/Dy deputetët që votuan kundër Metës President

I pyetur sesi i vlerëson masat e qeverisë, Meta u shpreh se “Masat kanë qënë pozitive në tërësinë e tyre dhe jam i sigurtë që do të përmirësohen”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kjo nuk është zgjidhja”/ Ish-ministri leksion Ramës: Ja si luftohet pandemia

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ndërsa komenton situatën e krijuar nga koronavirusi në Shqipëri, i jep edhe një leksion kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani thekson se nuk mund të izolohen të gjithë njerëzit, sepse ata duhet të punojnë që të sigurojnë të ardhmen e tyre.

“Logjika që për një plesht të digjet gjithë jorgani nuk ka më kuptim. Ose me saktë nuk mban gjatë.

Shteti duhet të gjejë mënyrën që të izolojë të infektuarit dhe të lejojë të tjerët të shkojnë në punë.

Në fakt termi Quarantinë është shpikur për ata që e janë të infektuar, jo për ata që potencialisht rrezikohen të infektohen. Këta të fundit udhëzohen të ruhen, por jo të izolohen njësoj si rë semurët!!!

Sido që të shihen shifrat e infeksionit, në çdo rast ata që i shpëtojnë virusit janë shumica dërrmuese e popullsisë. Gjithandej këahtu është.

Ata që e kalojnë këtë virus me jë paracetomol në shtëpi pa e ndjerë fare janë edhe më shumë se shumica.

Fatalitetet janë pak më të mëdha sesa vdekjet nga virozat e stinës, por jo arsye e fortë për të ekstremizuar e terrorizuar njerzimin.

Ndërkohë, kjo shumicë njerëzish duhet të punojë që të jetojë e të sigurojë veten dhe të ardhmen. Duhet të punojë, pa dyshim duke larë duart me shpesh dhe duke mos i dhënë dorën njëri-tjetrit.

LEXO EDHE:  Rrjeti i Sorosit në drejtësi/ Si u zhdukën hetimet për gjyqtarin e Apelit?

LEXO EDHE:  Pasuria e "rebelit të Qeverisë"/ Zbulohet gruaja që ia "mbledh" Erion Braçes

Njerëzit duhet të punojnë edhe për të ndihmuar ata që janë të pamundur. Fjala vjen që të sigurohet që pensionistët të rrinë në shtëpi e të marrin pensionin, do të duhet të paguajmë ne të tjerët sigurimet. Por që ta bëjmë këtë duhet të punojmë. Pa tjetër duke larë duart më shpesh.”-shkruan Manjani.

Më tej, ai thekson se “Prandaj shteti duhet të ndihmojë nxjerrjen e njerëzve në punë dhe jo të lëshojë ushtrinë për të mbyllur njerëzit shëndosh si kokrra e mollës në shtëpi!!!”

Po ashtu Manjani kritikon qeverinë në lidhje me nxjerrjen në rrugë të blindave të ushtrisë, ndërsa shton se zgjidhja për të luftuar epideminë është testimi masiv.

“Një blind ushtrie nuk vlen sa një tampon që duhet për të testuar.

Testimi i menjëhershëm e njerëzve është zgjidhja e të gjitha problemeve!!!

Izolimi total i jetës deri në pritje të largimit të pandemisë, nuk është zgjidhje. Njerzit duan të jetojnë dhe ju duhet të lëvizin të punojnë jo të invalidohen e të jetojnë me lëmoshë!!!

Le që ska asnjë sistem lëmoshe që funksionojë kur gjith populli invalidohet!!!

Duhet ndarë kush është sëmurë të trajtohet si i sëmurë në spitale dhe qendra sanitimi.

Të tjerët të lejohen të shkojnë në punë.

Ky është funksioni i shtetit!”.-përfundon postimin e tij Ylli Manjani.

LEXO TE PLOTE