Connect with Us

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

Politikë

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

Publikuar

-

Ben Blushi padit Vajza i bëhet pronare me firmë të falsifikuar/ Dokumentet që zbulojnë manipulimet e Ben Blushitpor duhet të hetohet vetë nga SPAK

CNA.al dje për herë të parë ka publikuar dokumentet në lidhje me një pasuri e cila me vlerën e tregut shkon rreth 500 milionë lekë, ndërkohë që ish-deputeti socialist Ben Blushi, i kthyer në menaxher mediash, e ka regjistruar në emër të vajzës së tij duke kryer një pagesë prej vetëm 30 mijë eurosh. Transaksion i kryer në vitin 2015. (Lexo këtu)

Pas shumë denoncimesh të bera nga CNA.al, sot sjellim një tjetër dokument që tregon se vlera reale e pronës së regjistruar në emër të vajzës së Ben Blushit nuk është ajo prej 30 mijë eurosh e deklaruar, apo dhe shuma e shtuar prej 500 mijë lekësh për të blerë edhe 60 metër garazh, të cilat janë vendosur në funksion të ambientit tregtar, pasi është një dyqan në qendër të Korçës dhe vlera reale e kësaj prone është disa herë më e lartë.

                             Prona në Korçë

Duke e krahasuar me shifrat zyrtare, ajo është katër deri në pesë herë më e lartë, ndërsa në krahasim me çmimet e tregut vlera e saj shkon deri në 10 herë më shumë.

Sot po sjellim një tjetër dokument, i cili tregon vlerën reale të asaj prone. Dhe këtë herë nuk po përdorim një transaksion shitjeje, ndaj personave të tjerë në të njëjtin objekt, por një kontratë të bërë nga gjyshi i Natali Blushit, i ndjeri Abaz Brati, babai i Evës, bashkëshortes së Ben Blushit.

Vjehrri nxjer zbuluar fshehjen e vlerës të vërtetë

Dokumenti i mëposhtëm është një akt shkëmbimi pasurie të palujtshme, ku një apartament në Tiranë, shkëmbehet me një ambient tregtar në të njëjtën godinë, ngjitur me “Pub Republikën” e vajzës së Ben Blushit, Natali Blushi.

Sipas të dhënave të siguruara nga CNA.al, në vitin 2016, pranë noteres Violeta Sulkaj është përpiluar kontrata mes shtetasit Abaz Brati dhe shtetasit Andon Dhima.

Zoti Brati, jepte një ambient me sipërfaqe 115 metër katëror në shkallën e parë të katit të 6, apartamenti nr. 15 në Rrugën Muhamet Gjollesha në Tiranë, për të marrë një njësi shërbimi numër 4, me sipërfaqe 119.8 metër katëror në rrugën Bulevardi Republika.

     

Pra, siç e theksuam dhe më lart, tek i njëjti objekt ku mbesa e tij ka blerë me paratë e babait për vetëm 30 mijë euro, një dyqan 140 metër katëror, së bashku me 60 metër katëror garazh, të kthyera në ambiente shtesë në funksion të biznesit të Natali Blushit, e cila në kohën e blerjes së kësaj prone për vetëm 30 mijë euro nga babai i saj, ka qënë vetëm 20 vjeçe ka shkëmbyer pasuri gjyshi me të paktën 7 fish të vlerës, thuajse në të njejtën periudhë.

Vlerat e pasurive

Sipas të dhënave të verifikuara, apartamentet e banimit tek zona ku është bërë kontrata e këmbimit, pra apartamenti me sipërfaqe rreth 115 metër katëror në rrugën Muhamet Gjollesha, me vlerën e çmimeve zyrtare të shtetit është e deklaruar rreth një mijë euro për metër katëror.

Pra, vjehrri i Ben Blushit, një pasuri prej 115 metër katëror, që sipas vlerave zyrtare konsiderohet të arrijë deri në 115 mijë apo 120 mijë euro dhe për këtë pasuri ai ka marrë një dyqan ngjitur me mbesën e tij, kjo sipas shifrave zyrtare pasi tregu imobiliar tregon se vlera në ate zonë është rreth 2 mijë euro m2.

Pra, është vetë prona e gjyshit të Natali Blushit, e cila tregon se vlera reale e pronës që ka blerë Ben Blushi për vajzën e tij, sipas tarifave të shifrave zyrtare të shitjes së pronave nga vetë shtetit është të paktën katër herë më e lartë sipas asaj të tregut të paktë 7 deri 10 herë.

Nga ana tjetër, me një vlerësim të bërë të tregut, duke marrë të dhënat nga agjenci të tjera imobilare, çmimi i apartamenteve tek Muhamet Gjollesha, tek stadiumi Dinamo, pallati jeshil që e shikoni më poshtë në foto, shkon afërsisht në treg rreth dy mijë euro për metër katëror.

          Pallati në Tiranë

Ç’ka do të thotë se kjo sipërfaqe mund të vlejë afërsisht rreth 230-250 mijë euro, dhe kjo është shkëmbyer me një njësi shërbimi rreth 120 metër katëror me vlera rreth 250 mijë euro, por këtë herë në Korçë.

Pra, është dhënë një dyqan rreth 120 metër katëror në Korçë, për të marrë një apartament 115 metër katëror në Tiranë. Vlera e të dyjave në treg është rreth dy mijë euro për metër katëror, ndërsa vlera zyrtare sipas shifrave zyrtare është afërsisht rreth 1 mijë euro.

LEXO EDHE:  U kap me 141 doza lëndë narkotike/ Arrestohet shpërndarësi i drogës në Tiranë

Diferencat e çmimeve

Në të dyja rastet, sido që të bëhen llogaritë, vlera prej 30 mijë eurosh e deklaruar nga Ben Blushi për një njësi tregtare e cila është edhe 20 metër katëror më shumë, është qesharake. Pasi Ben Blushi ka blerë për vajzën e tij rreth 140 metër katëror, për vetëm 30 mijë euro.

Ndërsa vjehrri i Ben Blushit, ka shkëmbyer një pasuri 115 metër katëror apartament me 120 metër njësi tregtare në Korçë, dhe vlera shkon afërsisht sipas shtetit dhe tregut rreth 250 mijë euro.

Pra, vlera e pronës që deklaron Blushi vetëm për njësinë tregtare, duke përjashtuar garazhet e kthyera në ambiente shërbimi për biznesin, shkon të paktën 280-300 mijë euro.

Pra, vlera e deklaruar nga Ben Blushi prej vetëm 30 mijë eurosh është thjeshtë dhe vetëm fiktive dhe nuk ka të bëjë aspak me realitetin tregtar.

Ose është një fshehje të ardhurash, ose është një transaksion fiktiv për të justifikuar kalimin e një pronësie, nga një tregtar, tek një politikan, siç është Ben Blushi.

Dje CNA.al e tregoi me dokumenta kontratën e shit-blerjes, të dyja ambienteve. Pra, njësitë tregtare të kthyera në pub, të cilin vajza e Ben Blushit e bleu për vetëm 30 mijë euro dhe më pas ia dha vetes me qera për rreth dy milionë lekë në muaj duke nxjerrë shumë shpejt lekët e investimit.

Dhe sot po tregojmë sesi në krah të biznesit të vajzës së Ben Blushit, merr një pasuri me rreth 250 mijë euro, vjehrri i tij Abaz Brati, një ish-avokat i cili është bërë ortak ndërkohë në një ndërtim me biznesmenin Andon Dhima në Tiranë, ku sipas këtij të fundit pretendohet se ai ishte thjeshtë dhe vetëm përfaqësuesi i Ben Blushit.

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

Ndërkohë CNA.al ka mundur të sigurojë edhe dokumenta të tjera ekskluzive, të cilat tregojnë qartë se prona e deklaruar e Ben Blushit, në pasurinë e tij si deputet në vlerë prej 30 mijë eurosh është një manipulim i plotë, ku janë përfshirë disa persona, thjeshtë dhe vetëm për të mos treguar vlerën reale të kësaj prone. Ose nga ana tjetër gjithë ky veprim është bërë që një pasuri prej rreth 500 milionë lekë në total, me të gjitha shtesat e objektit, të fala në pjesën më të madhe, duke dhënë vetëm një shumë simbolike parash, për çdo “kontribut” të dhënë nga Ben Blushi.

Historia e patreguar

Kujtojmë këtu se në atë kohë, kur po ndërtohej objekti në fjalë në Korçë, ka pasur përplasje të madhe mes palëve politike dhe leja është dhënë nga Bashkia e Korçës me ndërhyrjen e fortë të Ben Blushit në këtë institucion. Këto ishin akuzat politike që hidheshin në Korçë, të cilat si gjithmonë ngelen jetime.

Por, tashmë pas gati pesë vitesh dokumentet tregojnë qartë se Ben Blushi ka blerë një pronë rreth 500 milionë, duke e deklaruar me vlerë vetëm 30 mijë euro.

Nga ana tjetër këtë pasuri sot e vërteton në vlera reale edhe këmbimi që ka bërë vetë vjehrri i tij, i ndjeri Abaz Brati. Pa folur këtu edhe për transaksione të tjera të shitjes të kryera në të njëjtin objekt ku vlera minimale është rreth një mijë euro për metër katëror, ndërsa Ben Blushi ka blerë për vajzën e tij një ambient tregtar për vetëm 220 euro metri katëror.

CNA.al do të sjellë në vijim edhe të tjera dokumenta të cilat tregojnë qartë sesi pasurira qindra milionëshe vlerësohen me çmime qesharake nga politikanë dhe si gjithmonë “djalli fshihet në detaje”.

Pasuria e Ben Blushit tashmë duhet të jetë objekt i SPAK-ut dhe këto janë dy nga faktet që ne kemi publikuar për të vërtetuar katërcipërisht pasurinë e tij maramendëse që dikush e shikon me shifra të ulta, por nga ana tjetër vlera e tyre është e çmednur.

Gjithashtu më parë ne kemi publikuar edhe të dhëna të tjera ekskluzive në lidhje me disa kompani ku është përfshirë bashkëshortja e Ben Blushit, të cilat ne do ti ripublikojmë dhe do të sjellim edhe detaje të zgjeruara në ditët në vijim./ CNA.al

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Po hajduti (trafikanti) ka faj?

Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema, si përfitoi dhjetëra milionë lekë

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Lulzim Gorenca

    5 Gusht, 2020 at 12:42 pm

    Menjehere duhet te veproje dhe hetoje SPAK dhe BKH per kete palo ish politikan , kete Ben Blushin , qe per sa po lexoj ne dok qe keni pataqitur ju CNA City News Albania , ky qenkerka jo vetem me i pasur se Xhemail Pasnaçiu (Ylli Ndroqi) , por edhe shume me i rrezikshem ! Urgjent te hetohet ky palo drejtor mediash ne Top Channel etj

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

E nxori bllof për rastin e familjes Cakoni/ Duma nuk i ndahet Ramës: Po shantazhon Manjolën

Publikuar

-

Nga

E nxori bllof për rastin e familjes Cakoni/ Duma nuk i ndahet Ramës: Po shantazhon Manjolën

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma ka vijuar me akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me rastin e familjes Cakoni.

Ndonëse kryeministri e nxori bllof për deklaratat e saj se qeveria nuk e ka ndihmuar, Duma vijon të përsërisë pretendimet e saj.

Sipas saj, Rama edhe sot ka tentuar të frikësojë dhe intimidojë Manjola Cakonin. Demokratja i kërkon Prokurorisë që të nisë hetimet ndaj kryeministrit për shantazh dhe frikësim.

“E vërteta e dhimbshme e familjes Cakoni e treguar nga Manjola, është FAKTI i vetëm i një historie, që nuk mund të fshihet nga asnjë formë e propagandës.

Edi Rama edhe sot ka vijuar të frikësojë dhe intimidojë Manjolën. Është koha që prokuroria të nisë hetimet ndaj kryeministrit për shantazh dhe frikësim ndaj një zonje, që ka kërkuar publikisht vetëm të drejtën e saj”, shkruan Duma në rrjetet sociale, krahas një videomontazhi.Kujtojmë se sot Rama publikoi një video përmes së cilës tregohet se çfarë është bërë për të ndihmuar familjen Cakoni, duke filluar nga apartamenti që i është dhuruar për të cilin kanë publikuar dokumente përkatëse, deri tek negociatat për punë me Manjolën.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Llallës/ Politika ndërhyn kur hetohen zyrtarët e lartë

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Llallës/ Politika ndërhyn kur hetohen zyrtarët e lartë

Nga ana tjetër, ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një dokument, me të cilin pretendon se vërteton se kontrata e dhurimit të banesës është bërë katër ditë pas denoncimit të PD-së./ CNA.al

“Aktrimi” pranë familjes së Manjola Cakonit/ Grida Duma del dy herë bllof

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tritan Shehu: “Xhevahiret” e komitetit nuk mund ta fshehin më gjendjen katastrofale epidemiologjke!

Publikuar

-

Nga

Tritan Shehu: “Xhevahiret” e komitetit nuk mund ta fshehin më gjendjen katastrofale epidemiologjke!

Ish-deputeti i PD-së Tritan Shehu ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se Shqipëria është në një katastrofë epidemiologjike.

Shehu thekson se asnjë institucion zyrtar shtetëror shqiptar e as Komitetet që krijon Rilindja, nuk mund të fshehtë këtë realitet të hidhur.“Xhevahiret” e atij komiteti me testimet nuk mund te fshehin gjendjen katastrofale epidemiologjke!
Ne nje llogari te thjeshte te bazuar edhe ne deklaratat qellimisht te “mjegullta” te atij Komiteti, pozitiviteti i testimeve sot eshte reth 35%.
Shifer kjo tejet alarmante qe flet per nje realitet epidemiologjik krejt jashte kontrollit e ekstremisht te rrezikshem.
Ne fakt per ta maskuar kete shifer ky Komitet me disa “akrobaci” me shtimin artificial te numrit te testimeve perpiqet ta ule ne reth 20%, qe perseri ngel shume e larte e flet per nje situate tejet te rende.
Por spekullimi nuk mund te fshihet.
Psh edhe ne shifren e sotme prej 877 testimeve ne dite ky Komitet vazhdon te mbledh te pa bashkueshmet, testimet ne baze te nje metodike gratis per popullesine qe jane nen 500, me ato qe individet bejne per aresye nga me te ndryshmet te privati kundrejt pageses e jashte metodikes, pra qe nuk mund te merren per baze per te tilla statistika.
Por meqe e verteta nuk mund te fshihet, dje ishte vete perfaqsuesja e atij Komiteti, qe ne nje interviste konfuze deklaron ne menyren absurde, se testimet te privati nuk jane e dhene per konfirmimin e infektimit te pacientit, kurse nga ana tjeter mund te bashkohen me ato nen metodike ne nje grup statistikor!
Edhe nje nxenes qe njeh sado pak statistikat nuk do ta pranonte kete, qofte edhe per te maskuar numrin shume te ulet te testimeve me pozitivitetin ekstremisht te larte te tyre, duke bere keshtu dy gabime trashanike kontradiktore:
— Testimet te privati absolutisht provojne njelloj si te publikut pozitivitetin ose jo te infeksionit te subjektit dhe duhen marre per baze per kete gje.
—Por keto duke u kryer per aresye te ndryshme, jashte testimit metodik qe eshte vecse gratis, nuk mund te sherbejne ne llogaritjen e konkluzioneve per te cilat eshte ndertuar testimi zyrtar, pra nuk mund te jene pjese e numrit te atyre testimeve qe ne vendin tone ngelin tejet te ulta, reth 500 ne dite e me nje pozitivitet te frikshem prej reth 35%.
Nqs ne Itali komunikohet per reth 100 mije teste ne dite, keto jane vetem cfare ben shteti gratis, si pjese e metodikes. Testimet konform pageses e jashte saj nuk perfshihen ketu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rasti i familjes Cakoni/ Berisha nxjerr dokumentin: Kontrata për dhurimin e banesës u bë katër ditë pas denoncimit të PD

Publikuar

-

Nga

“Qeveria asnjë përpjekje për sigurimin e vaksinës”/ Berisha ngre alarmin: Pasojat do jenë të mëdha

Kryeministri Edi Rama iu kundërpërgjigj sot akuzave të PD në lidhje me rastin e Manjola Cakonit, e cila humbi burrin dhe vajzën në tërmetin e 26 nëntorit.

Pas kësaj ka ardhur reagimi i ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili deklaron se Rama po mashtron për dhurimin e apartamentit.

Berisha ka publikuar një dokument të siguruar nga një qytetar dixhital dhe deklaron se kontrata për dhurimin e banesës është nënshkruar katër ditë pas denoncimit të PD.

“Përgënjeshtrim i Edvin Hajdutit! Mashtrim i pafytyrë i Edvin Hajdutit dhe narkozyrtarëve të tij për kontratën për apartament e familjes Cankoni që humbi 8 pjesëtarë të familjes nga tërmeti.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Llallës/ Politika ndërhyn kur hetohen zyrtarët e lartë

LEXO EDHE:  Video-Zbardhen disa raste vjedhjesh/ Në pranga tre të rinj

Kontrata u nënshkrua me datën 7 shtator, 4 ditë pas denoncimit nga mediat të braktisjes dhe mashtrimit të kësaj familje nga Edvini”, shkruan ish-kryetari i PD-së.Ndërkohë, kujtojmë se denoncimi i parë u bë nga ish-deputetja e PD-së Grida Duma më 3 shtator, ndërsa në dokument thuhet se dokumenti është firmosur më 7 shtator./ CNA.al

“Aktrimi” pranë familjes së Manjola Cakonit/ Grida Duma del dy herë bllof

 

LEXO TE PLOTE