LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

CNA.al paralajmëron skandalin e radhës/ Kush e ka këtë pallat Zoti Blushi?

24 Shkurt 2020, 17:03, Politikë CNA
CNA.al paralajmëron skandalin e radhës/ Kush e ka këtë

CNA.al prej disa ditësh ka sjellë për lexuesit e saj një dosje të plotë investigative ne lidhje me një skemë qeveri-oligarkë-media.

Skema fillon tek qeveria, koncesioni i inceneratorëve, për të shkuar tek një kompani e regjistruar në Bullgari, e cila vjen në Tiranë dhe ble 51% të aksioneve të Valtelina kafe, e njohur me emrin tregtar Lori Kafe, e cila ?rastësisht? ka të njëjtët aksionerë me Top Channel.

Më pas shkon tek propaganda pro qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës nga ky televizion, i cili drejtohet nga Ben Blushi, ish-politikani dhe gazetari, me një pasuri marramendëse. Një oligark mediatik.

CNA.al zbuloi një pasuri rreth 500 milion lekë, por që është deklaruar vetëm 30 mijë euro.

Ndërsa sot, CNA.al paralajmëron publikimin e fakteve të reja në lidhje me rreth 4 milion dollarë pasuri të të afërmve të Ben Blushit, të cilat janë pjesë e një skeme ku duket se ka pasur makinacione dhe akte formale për të bërë pronarë familjarët e Ben Blushit me ndërtues dhe pasuri të palujtshme në Tiranë dhe Korçë.

CNA.al nesër do të sjellë me fakte konkrete, se si një pasuri prej 4 milion dollarësh në qendër të Tiranës ka pasur ortakërinë e një ndërtuesi direkt me të afërm të Ben Blushit, ku avokati nëpërmjet një gjyqi formal, kthehet në bashkëortak të një prone me vlerë miliona dollarë, dhe përfiton dyqane dhe apartamente me sipërfaqe të konsiderueshme. Kur ka përfituar këto prona familjarët e Blushit ende nuk kishin filluar të punonin për Vjollca Hoxhën, por Beni ishte një mësues anglishteje që shkëlqente në politikë.

CNA.al ka siguruar të dhënat zyrtare nga Zyra Kombëtare e Regjistrimit të Pasurive, dhe do të publikojë nesër të gjitha detajet./ CNA.al

Ben Blushi, ky ?Robin Hood? i medias shqiptare

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Lajmet e fundit nga